Koalice prosadila zrušení zákona o neziskových nemocnicích

Zákon o neziskových nemocnicích zřejmě přestane platit. Pro zrušení normy hlasovalo ve sněmovně 83 poslanců vládní koalice. Proti byla opozice, která před pěti lety zákon prosadila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Původní znění zákona počítalo s tím, že na 150 někdejších okresních nemocnic bude převedeno na neziskové. Ustanovení ale na podnět senátorů za ODS už dříve zrušil Ústavní soud.

Předkladatelé návrhu zrušení zákona odůvodňují tím, že dosud žádná nezisková nemocnice nevznikla. Opoziční ČSSD s kritikou koaličních poslanců nesouhlasí a tvrdí, že zrušení normy je jen dalším krokem k privatizaci velkých nemocnic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zrušení zákona ve Světě o druhé komentovali místopředseda zdravotního výboru sněmovny Jaroslav Krákora (ČSSD) a ministr Leoš Heger (TOP 09)

To dnes znovu odmítl ministr zdravotnictví Leoš Heger. „To, co nám vyčítala opozice, že zákon chceme rušit proto, aby se všechny velké nemocnice zprivatizovaly, tak to není pravdou, není to ani ve vládním programovém prohlášení a nemocnice prostě zůstanou neziskového charakteru,“ zdůraznil ministr.

Podle něj je zákon špatný a nelze jej použít ani upravit. Dobré prvky prý ministerstvo zahrnulo do zdravotnické reformy.

Ve Světě o druhé však místopředseda zdravotního výboru sněmovny z ČSSD Jaroslav Krákora uvedl, že zákon o neziskových nemocnicích dál považuje za smysluplný. „Nechceme, aby se nemocnicemi kupčilo, aby se eventuálně nemocnice rozkrádaly, zdravotnictví bylo převedeno jenom na byznys.“

Ministr zdravotnictví Leoš Heger ve Světě o druhé kritizoval, že zákon zaváděl velmi centrální dohled a řízení nemocnic ze strany státu. „V podstatě vytváří státní síť, za kterou stát ručí.“

Za kladnou věc pak označil snahu o vznik neziskových zdravotních zařízení a páteřní sítě. „Obojí má ministerstvo v úmyslu.“

Milan Kopp, Tereza Bartůňková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme