Koalice se dohodla na přesunech v rozpočtu ve výši pěti miliard

Předsedové koaličních stran se na dnešním večerním jednání dohodli na restrukturalizaci rozpočtu ve výši pěti miliard korun. Novinářům to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stovky milionů korun navíc dostane ministerstvo vnitra, práce a sociálních věcí nebo zdravotnictví. Plánovaný schodek rozpočtu ve výši 70 miliard korun se nemění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Odpovědi na otázku, kde se pět miliard navíc našlo, se Sobotka vyhnul s odkazem na experty ministerstva financí.

„Šlo o restrukturalizaci toho dosavadního návrhu zákona o státním rozpočtu. Identifikovali jsme položky, u kterých se ukazuje, že to čerpání nebude takové, jak původně ministerstvo financí předpokládalo, a posílili jsme výdaje v jednotlivých rozpočtových kapitolách v řádu cirka pěti miliard korun,“ uvedl po jednání Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koalice se dohodla na přesunech v rozpočtu ve výši pěti miliard. Jednání přiblížil vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) se na dnešní schůzce nerozdělovaly resortům miliardy, ale spíše stovky milionů korun.

„V podstatě každý dostal nějaké stovky milionů. Jsou tam různé i drobné na prevenci hazardu, na Českou obchodní inspekci, na program pro obce na výstavbu sociálních zařízení,“ poznamenal.

Kolem 400 milionů korun navíc na investice do nemocnic má dostat ministerstvo zdravotnictví, asi o 100 milionů se navýší také rozpočet ministerstva pro místní rozvoj. Resort vnitra podle Babiše dostane dalších 400 milionů korun.

S ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) chce šéf státní kasy ještě dořešit částku, která by do rozpočtu mohla jít z Lesů České republiky.

„Myslím si, že ten dnešní kompromis by nám měl umožnit, abychom státní rozpočet schválili a poslali včas do Parlamentu,“ konstatoval po jednání Sobotka. Ani Babiš nevidí důvod, aby vláda nedospěla k dohodě.

Rozpočet mají ministři schválit 23. září. „Žádné drama se nekonalo. Myslím si, že to bylo velmi věcné a že jsme nakonec došli k nějakému kompromisu. Předpokládám, že skutečně už na příští vládě by mohl být návrh rozpočtu scvhválen,“ odhaduje vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme