Koalice se dohodla na změnách reformy

Lídři koaličních stran se v úterý shodli na takových změnách reformy veřejných financí, které by podle nich mohli podpořit všichni vládní poslanci. Daně by měly v příštích letech klesnout víc, než kabinet původně navrhl. Další sporné téma - poplatky dětí u lékaře - chtějí koaliční lídři řešit zvýšením daňové slevy na děti. Ve středu by měla koalice seznámit s vlastním společným pozměňovacím návrhem reformního balíku poslance. Opozice právě kvůli němu vládu tvrdě kritizovala. Nelíbilo se jí totiž, že koalice vše dojednává na poslední chvíli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek, Mirek Topolánek a Martin Bursík | Foto: Úřad vlády ČR

Kompromisní dohodu by měl představit premiér Mirek Topolánek. Podle něj teď všechny strany našly jediný možný kompromis. "Mám pocit, že ta dohoda je korektní a domnívám se, že nebrání nic tomu, aby pro ni hlasovali všichni koaliční poslanci," řekl Topolánek a dodal, že pokud poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka uvedou, že byly splněny i jejich dílčí požadavky, nemělo by podle Topolánka bránit nic tomu, aby novely byly přijaty.

Opoziční poslanci ale neví, co pozměňovací návrh obsahuje. Jak o něm mohou hlasovat? To vládní koalici vyčítá sociální demokracie. Komunisté navrhli vrácení celé vládní předlohy k projednání výborům nebo přeložení jejího projednání až na zářijovou schůzi sněmovny.

Sociální demokracie také požaduje, aby pozměňovací návrhy projednala tripartita. Tento požadavek podporují i odbory. Radiožurnálu to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. "Reforma obsahuje zásah do 52 zákonů. Takovéto množství zákonů se běžně v jiných demokratických zemích projednává napříkjlad rok. U nás to bylo několik málo týdnů. V tripartitě byla reformě věnovaná doba zhruba dvou hodin. Pracovní odborné týmy tripartity to vůbec neprojednaly," řekl Štěch.

Rozprava nad podobou reformy, na které se hlavního slova ujala právě opozice, zklamala předsedu komunistů Vojtěcha Filipa. "Byla to trošičku rozprava hluchých. Vládní koalice neposlouchala opozici, protože má vlastní problémy uvnitř koalice, takže není schopna vyjednat kompromis, který by měl jakousi politickou stabilitu," doplnil Filip.

Dohoda nad společným koaličním návrhem pravděpodobně už existuje. Teď ji zpracovávají právníci. U některých bodů, například poplatků u lékaře pro děti, ale koalice společnou řeč nenašla. "Bylo mi řečeno, že se nevyjednává jenom z pozice síly, že se vyjednává tak, aby se našla nějaká shoda a že je třeba udělat nějaký kompromis. Tak jsem se snažil hledat nějaký kompromis," řekl lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Například na kompromis týkající se daní je ale ochotný přistoupit.

Veronika Malá, Vilém Janouš, Václava Marešová, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme