Koalice se na změnách v balíku reforem zatím stále nedohodla

Vládní koalice se zatím nedokázala shodnout na definitivní podobě pozměňovacího návrhu k balíku reformních zákonů. Sněmovna se začne reformou zabývat ve druhém čtení už dnes odpoledne. Lídři koaličních stran po tříhodinové noční diskusi oznámili, že jednání budou pokračovat před schůzí sněmovny, během ní a nejspíš i večer. "Nepochybně se dohodneme," prohlásil premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Komplexní pozměňovací návrh, přijatelný pro celou koalici, má být hotový zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Tlustý | Zdroj: ČTK

ODS bude do reformy veřejných financí prosazovat nižší daně pro firmy i fyzické osoby, než s jakými počítal původní vládní návrh. Po jednání klubu strany to prohlásil poslanec Vlastimil Tlustý. Od roku 2009 by daň měla klesnout u lidí na 12,5 %, u firem na 19 %. V případě, že se koalice shodne na tomto návrhu, Tlustý i členové vnitrostranické platformy reformu ve sněmovně podpoří.

"Buď se prosadí kompromisní návrh skutečné daňové reformy a pak ho samozřejmě podpoříme, a když se neprosadí a zůstane to u toho stavu, že v daňové oblasti se vlastně nic zvláštního nemá odehrát, pak východiskem je vypuštění daňové části reformy z balíku," uvedl Vlastimil Tlustý.

Otazník stále visí i nad postojem poslance KDU-ČSL Ludvíka Hovorky, který odmítá zavedení poplatků za zdravotnické služby. Stále podle něj existuje možnost, že reformu v klíčovém hlasování nepodpoří.

Úspěch reformy ve sněmovně bude ale záležet i na hlasech bývalých sociálních demokratů Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Jak potvrdil premiér Topolánek, s oběma poslanci už mluvil. "Ty jejich návrhy, které budou nakonec vtěleny do komplexního pozměňovacího návrhu, nejdou zásadně proti filozofii vládního návrhu." Podle premiéra se jedná například o rozšíření okruhu příjemců takzvaného pohřebného nebo o přísnější postihování práce načerno.

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme