Koalice se nedohodla, o osudu vlády rozhodne vedení KDU-ČSL

Krize vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU pokračuje. Dnešní ranní schůzka koaličních lídrů skončila patem. ČSSD trvá na tom, aby její předseda Stanislav Gross zůstal v čele vlády, a chce udržet vládu až do řádných voleb v příštím roce. Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek proto svolá na zítřek celostátní konferenci strany, která rozhodne o dalším postupu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kasal, Miroslav Kalousek | Foto: Stanislav Zbyněk

"Budeme hlasovat o suverénní pozici KDU-ČSL, to znamená budeme hlasovat o našich krocích, které podle našeho názoru tu situaci ukončí," řekl novinářům po jednání Kalousek.

Celostátní konference KDU-ČSL se podle mluvčího strany Ondřeje Jakoba sejde už ve středu v 16:00. Toto stočlenné grémium může rozhodnout o vystoupení tří ministrů KDU-ČSL z Grossova kabinetu.

Sociální demokraté na dnešním koaličním jednání zopakovali, že mají zájem udržet vládu až do řádných voleb v příštím roce a nechtějí rozbít současnou koalici. Vyčkají proto na výsledek jednání lidovců.

"Věřím, že lidovci budou pečlivě zvažovat svůj postoj a že KDU-ČSL nebude tou stranou, která by rozbila stávající vládní koalici. Pro pád vlády není žádný objektivní důvod, je to problém lidové strany," uvedl první místopředseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka.

I unionisté si přejí pokračování nynější koalice. Nepřijatelné by pro ně bylo zůstat ve vládě s ČSSD a spoléhat se na podporu komunistů.

Důvodem, proč KDU-ČSL a ČSSD nemohou dohodnout, je osoba premiéra. Lidovci před několika týdny kvůli majetkovým problémům Grossovy rodiny oznámili, že žádájí jeho výměnu. Pokud Gross zůstane, chtěli vyvolat s ostatními stranami jednání o předčasných volbách. Sociální demokraté takový požadavek rezolutně odmítají.

Sjezd ČSSD dal Grossovu vedení jasný mandát - vládnout do řádných voleb v polovině příštího roku, a to buď v nynější koalici, nebo i v menšinové vládě. Odpoledne se Gross se vydá na Hrad, aby o výsledcích sjezdu informoval prezidenta Václava Klause.

Po sjezdu se vznáší otazník i nad budoucností některých ministrů za ČSSD. Gross tvrdí, že má ujištění vicepremiéra a ministra práce Zdeňka Škromacha, že na 95 procent ve vládě zůstane. Škromach řekl, že bere v úvahu usnesení sjezdu udržet vládu a zabránit předčasným volbám, chce se ale ještě poradit s přáteli.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme