Koalice se neshodla na financích pro jednotlivá ministerstva na příští rok

Sociální demokraté a lidovci nesouhlasí s návrhem rozpočtu na příští rok, jak ho představil ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Při odchodu z koaliční rady to řekli představitelé ČSSD i KDU-ČSL. Teď budou jednotliví ministři s Babišem jednat o jejich požadavcích individuálně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo financí navrhuje sedmdesátimiliardový schodek. Zatím ale nepřesvědčilo koaliční partnery, jak si mají rezorty mezi sebou peníze rozdělit. Andrej Babiš rozpočet hájil.

„Je těžko jednat o rozpočtu v takovém širokém kolektivu, když ministři nejsou ani připraveni a střílejí nějaká čísla od boku. Tak jsme se domluvili na individuálních jednáních,“ uvedl ministr financí.

Na těchto schůzkách bude řada ministrů usilovat o navýšení rozpočtu svých kapitol. Jedním z nich je například ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který požaduje prostředky navíc na nábor nových policistů.

„Já si opravdu myslím, že návrh není připraven dobře, že jsme na začátku debaty o tom, kde vzít nové peníze, nové zdroje. Schodek 70 miliard na jedné straně a vedle toho nároky jednotlivých ministerstev jsou prostě problémem pro uskutečnění rozpočtových priorit jednotlivých ministrů,“ hodnotil Chovanec výsledek koaliční rady.

Ministerstvo zdravotnictví žádá o navýšení rozpočtu pro příští rok zhruba o tři miliardy korun, další peníze bude chtít třeba také ministerstvo školství.

Lenka Jansová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme