Koalice se opět nedohodla na podobě zákoníku práce

Představitelé vládních stran jednali od rána ve Strakově akademii. Návrh změn nového zákoníku práce, který vypracoval ministr práce Zdeněk Škromach, se nelíbí hlavně lidovcům. Pokud by měl zůstat v takové podobě nepodpoří ho ani ve Sněmovně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroba klavírů ve firmě Bechstein

Výroba klavírů ve firmě Bechstein | Foto: germany-info.org

Lidovci říkají - Škromachův návrh není dostatečným nástrojem v boji proti nezaměstnanosti. "Nedošlo k žádnému věcnému posunu směrem, který by zlepšil podmínky na pracovním trhu," říká šéf lidovců Miroslav Kalousek. Výhrady mají také unionisté. Jak dodává jejich místopředseda Ivo Ludvík, vadí jim hlavně zpřísnění podmínek pro zaměstnavatele: "Zaměstnavatelé se budou obávat zaměstnávat lidi!"

Podle Kalouska dokonce legislativní rada vlády uvádí, že některá ustanovení zákoníku jsou v kolizi s naší Ústavou. Jak dále předseda KDU řekl, sociální demokraté předložili minulý týden osm návrhů, které by byli pro lidovce přijatelné. "Sociální demokracie dnes od těch zásadních bodů, které přednesla před týdnem, ustoupila," posteskl si Kalousek.

S názorem šéfa lidovců nesouhlasí předseda ČSSD Stanislav Gross: "Pokud budete brát slova kolegy Kalouska jako zjevení pravdy, tak se pravdy nedoberete!" Sociální demokraté podle Grosse předložili na dnešním jednání dokonce o 3 návrhy úprav více než minule.

Další jednání proběhne příští týden v úterý. Ve středu by mohla o změnách zákoníku práce hlasovat vláda. V dohodu koaličních stran už věří málokdo. ČSSD může ve vládě návrh prosadit sama. Pokud ale návrh nezmění, nemůže počítat s podporou lidovců při schvalování zákoníku ve Sněmovně.

Přijetí nového zákoníku práce společně s několika dalšími novými zákony by podle ministerstva práce a sociálních věcí znamenalo největší změnu systému pracovněprávních vztahů od roku 1990. Zatímco nynější právní úprava je podle ministerstva postavena na principu "co není dovoleno, je zakázáno", hlavním principem nového zákoníku práce je zakotvení zásady "co není zakázáno, je dovoleno".

Pokud nový zákoník schválí vláda i parlament a podepíše jej prezident, může začít platit od července příštího roku. Nahradil by tak 56 právních předpisů i několik souvisejících zákonů. Současný kodex platí od roku 1966 a patří k nejstarším právním předpisům v zemi. Od roku 1990 prošel desítkami novel.

Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme