Koalice se pokusí najít do konce týdne cestu z krize

Lídři vládní koalice se pokusí ještě do konce tohoto týdne najít východisko ze současné vládní krize. Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross oznámil, že se zítra z iniciativy šéfa Unie svobody Pavla Němce sejdou předsedové všech tří vládních stran a v dalších dnech by měla koalice jednat v širším složení. ČSSD i KDU-ČSL připouštějí pokračování koaličního svazku, dál ale přitom trvají na svých požadavcích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross, Miroslav Kalousek

Stanislav Gross, Miroslav Kalousek | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Gross poznamenal, že schůzku koaličních předsedů nepovažuje za klíčové jednání, na kterém by se účastníci shodli na konečném východisku. Zásadní rozhodnutí by podle něj mělo vzejít z jednání vedení všech tří vládních stran.

"Schůzku jsem nesvolával já, o tu požádal předseda Unie svobody Pavel Němec, načež má z koaliční smlouvy každý předseda koaliční strany právo. Takže jsme tu schůzku zorganizovali a chtěl bych, aby do pátku ještě proběhlo jedno koaliční jednání ve větším formátu tak, jak jsme měli minulý týden," uvedl Gross.

Podle Grosse by se po společné schůzce lídrů stran měl zřejmě tuto sobotu sejít Ústřední výkonný výbor ČSSD, nejvyšší orgán strany mezi sjezdy, který projedná výsledky koaličních jednání a rozhodne, co dál. Ještě před tímto grémiem bude jednat předsednictvo nejsilnější vládní strany, před koaliční trojkou se poradí členové nejužšího vedení ČSSD.

Poslanci ČSSD minulý týden přijali usnesení, v němž doporučují premiérovi ukončit účast lidovců v kabinetu. Jejich předseda Michal Kraus uvedl, že na tomto stanovisku klub trvá, jen dává Grossovi čas k dalšímu jednání. "Premiér má prostor k jednání, pokud tato jednání zkolabují, platí, co jsme se dohodli," řekl Kraus.

Křesťanští demokraté stále považují za nejčistší řešení krize, vzniklé kvůli nejasným majetkových poměrům Grossovy rodiny, demisi premiéra. Za ústupek považují takzvanou Postní dohodu, podle níž by dali ČSSD čas do březnového sjezdu a nenaléhali na rezignaci premiéra, pokud by Grossova rodina ukončila podnikání a předseda vlády se omluvil za některé výroky.

Sociální demokraté zase trvají na tom, že pokud se lidovci s Grossem nesmíří, musí z vlády odejít. "Ty meze jsou v tom, že samozřejmě bude fungovat současná koaliční vláda v čele s premiérem Grossem za účasti všech tří koaličních stran," potvrdil předseda poslanců ČSSD Kraus.

Své postoje, tedy že současná koalice má smysl, zatím nemění ani nejmenší vládní strana, US-DEU. "Máme za to, že současná vládní koalice plní své programové prohlášení, koaliční dohoda porušena nebyla a byli bychom rádi, kdyby současná koalice pokračovala," prohlásil šéf poslanců US-DEU Vlastimil Ostrý.

Ke krizi koalice se dnes znovu vyjádřil i prezident Václav Klaus. Při besedě s obyvateli Královéhradeckého kraje prohlásil, že současná vláda podle něj už nemůže dál fungovat. "Mám pocit, že nemůže takto přetrvávat po všem tom, co si navzájem řekli, a teď že by se začali tvářit, že se jakoby nechumelí a že se nikdy nechumelilo a je možné pokračovat dál," uvedl prezident.

Milada Richterová, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme