Koalice se shodla na podpoře Dohnala jako šéfa NKÚ

Na pravidelné schůzce koaličních partnerů dnes šéfové vládních stran probírali jednotlivé body, o kterých se má tento týden hlasovat ve sněmovně. Zítra se bude mimo jiné rozhodovat o novém prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu. Sociální demokraté a unionisté lidovcům potvrdili, že podpoří jejich kandidáta Františka Dohnala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek a Jan Kasal | Zdroj: ČTK

Dohnal je prvním náměstkem hejtmana kraje Vysočina. Kandidoval za KDU-ČSL jako nezávislý. Na jeho jméně se podle místopředsedy lidovců Jana Kasala koalice shodla.

"Bylo potvrzeno, že sociální demokracie i Unie svobody-DEU podpoří všemi hlasy Františka Dohnala. Nemám důvod tomu nevěřit," řekl po dnešním jednání koalice Kasal.

Hlasování je ale tajné a již několikrát se stalo, že koaliční poslanci závazky svých stranických lídrů nerespektovali. Dohnalovým soupeřem bude poslanec ODS Miroslav Beneš, kterého nejsilnější opoziční strana nasadila už poněkolikáté.

Oba kandidáti si tento týden zopakují souboj ze září, kdy ani jeden z nich nezískal dost hlasů. Tehdy se zdálo, že Dohnal má šance usednout do křesla šéfa NKÚ, které je volné od června 2003. Vztahy ČSSD a KDU-ČSL se ale krátce před zářijovou volbou vyhrotily kvůli odlišnému pohledu na kauzu Unipetrol a zákoník práce.

Dohnalovi pak zvolení uniklo v tajných volbách o jediný hlas. Premiér Jiří Paroubek potom připustil, že jeho zvolení možná zhatili někteří sociální demokraté, kteří byli rozladěni ze sporů s lidovci.

Kontrolní úřad provizorně vede jeho viceprezident Dušan Tešnar. Pokud by sněmovna vybrala kandidáta, navrhla by ho prezidentovi Václavu Klausovi ke jmenování.

Lucie Weissová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme