Koalice se shodla na zadání komise

Koalice se dohodla na zadání pro sněmovní vyšetřovací komisi ke kauze Unipetrol. Měla by vyšetřit období od vzniku společnosti až do její privatizace - po jednání koaličních lídrů to řekl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Poslanecká sněmovna by se na začínající schůzi mohla zabývat ustavením této komise, diskuse kolem ní přinesla v minulých týdnech do vládní koalice další vlnu napětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

"Myslím, že je logické, aby, bude-li se zkoumat privatizace Unipetrolu, to zadání vůči komisi směřovalo od založení Unipetrolu k jeho privatizaci. Podobným způsobem bylo formulováno zadání pro IPB od jejího založení po její převzetí Československou obchodní bankou," řekl Radiožurnálu Kalousek.

Premiér Jiří Paroubek se s komunisty původně dohodl, že vyšetřovací komise by měla zkoumat proces privatizace celého chemického průmyslu. ODS spolu s lidovci neúspěšně prosazovala komisi jen k Unipetrolu. Výsledkem dnešní koaliční schůzky je dohoda, podle níž by poslanci prošetřili privatizaci Unipetrolu od jejího vzniku, včetně prodeje společnosti Česká rafinérská, tedy i za období vlád Václava Klause, připomněl úřadující šéf ČSSDBohuslav Sobotka.

Podle ministra Sobotky se koalice zatím nedohodla na tom, jestli má komise pracovat do konce ledna, nebo až do konce března.

Až podle konkrétního zadání sněmovní vyšetřovací komise k okolnostem privatizace českého chemického průmyslu se ODS rozhodne, zda tuto komisi podpoří a bude se její práce účastnit. Občanští demokraté se totiž obávají, že komise, kterou hodlá na nadcházející schůzi dolní komory prosadit ČSSD s komunisty, má jen zahrát kauzu prodeje Unipetrolu do ztracena.

ODS podle místopředsedy Ivana Langra bude znovu prosazovat zřízení vyšetřovací komise jen k privatizaci Unipetrolu, což se jí minule nepodařilo ani ve spolupráci s vládní KDU-ČSL. Jednou z variant je i svolání mimořádné schůze sněmovny s jediným bodem - zřízení komise ke kauze "pět na stole v českých". Langer tím narážel na vyjádření bývalého ředitele kabinetu premiéra a člena předsednictva ČSSD Zdeňka Doležela, který si těmito slovy podle nahrávky skryté kamery údajně řekl o úplatek.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme