Koalice se stále neshodla na podobě zákoníku práce

Dohoda vládních stran o konečné podobě nového zákoníku práce je stále v nedohlednu. Potvrdilo to úterní vyjednání koaličních lídrů na Úřadu vlády. I přes zásadní rozpory jsou ale sociální demokraté připraveni návrh zákoníku ve středu prosadit ve vládě a při dalším projednávání ve Sněmovně počítají i s hlasy opozice, především komunistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Škromach v rozhovoru s médii

Ministr Škromach v rozhovoru s médii | Foto: Ondřej Kalášek

Podle premiéra Jiřího Paroubka je středa posledním možným termínem pro koaliční dohodu. "Jsem pořád optimista, že to dokážeme řešit v rámci koalice. Pokud ne, tak je naší legitimní možností sáhnout po někom jiném, kdo nám ty věci podpoří," řekl premiér.

Lidovci dál tvrdí, že návrh nového zákoníku práce je v rozporu s Ústavou. Vysvětlují to nerovností mezi zaměstnanci podle toho, zda jsou či nejsou členy odborů. Unionistům zase vadí, že návrh nevytváří podmínky pro to, aby lidí bez práce bylo méně.

Problémem jsou také přesné podmínky, za kterých by zaměstnanec mohl dostat výpověď. Podle místopředsedy US-DEU Františka Pelce bude hledání kompromisu těžké, i když není nedosažitelné:

"Vyloučené to není, pakliže se podaří ještě do zítra dojednat některé podstatné body. Je velmi rozdílný pohled na některé ústavní otázky týkající se možnosti vykonávání kontroly ze strany odborů."

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka je ale i po úterním vyjednávání koalice neústupný. "Nikdo nemůže chtít po sociální demokracii, aby připouštěla v zákoníku práce takové změny, které budou v neprospěch zaměstnanců," uvedl Sobotka.

Jednání budou pokračovat. Naděje na to, že by se koalice přece jen na nějakém kompromisu mohla shodnout, je ale podle šéfa lidovců Miroslava Kalouska malá. "Přiznám se, že nejsem velký optimista," poznamenal.

I tak jsou sociální demokraté připraveni ve středu při jednání vlády nový zákoník práce silou většiny hlasů prosadit. Ve Sněmovně se při dalším projednávání se nezříkají ani podpory komunistů. "Pro mě občané jsou důležitější než koaliční partneři," řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Přijetí nového zákoníku práce společně s několika dalšími novými zákony by podle Ministerstva práce a sociálních věcí znamenalo největší změnu systému pracovněprávních vztahů od roku 1990. Zatímco nynější právní úprava je podle ministerstva postavena na principu "co není dovoleno, je zakázáno", hlavním principem nové úpravy je "co není zakázáno, je dovoleno".

Pokud nový zákoník schválí vláda i parlament a podepíše jej prezident, může začít platit od července příštího roku. Nahradil by tak 56 právních předpisů i několik souvisejících zákonů. Současný kodex platí od roku 1966 a patří k nejstarším právním předpisům v zemi. Od roku 1990 prošel desítkami novel.

Martin Hromádka, Vít Dvořák, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme