Koalice Spolu chce hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Piráti, STAN ani komunisté se nepřidají

Koalice Spolu oznámila, že začne sbírat podpisy pro svolání schůze Poslanecké sněmovny, na níž by bylo možné vyslovit nedůvěru menšinovému kabinetu hnutí ANO a ČSSD. Piráti, Starostové i komunisté už ale avizovali, že plán nepodpoří.

Praha (Aktualizováno: 13:11 27. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf ODS Petr Fiala | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Předseda ODS Petr Fiala při oznámení kritizoval postup vlády při řešení koronavirové epidemie, její rozpočtové problémy i střet zájmů premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše, který konstatoval audit Evropské komise.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dodala jako další argument potřebu silné vlády v situaci bezprecedentního diplomatického konfliktu s Ruskem. Je podle ní nutné, aby byla jasně vyjádřena spojenecká pozice vůči Rusku.

„Jsme přesvědčeni, že v politice není možné taktizovat, nepokusit se udělat nic,“ uvedl Fiala v odkazu na postoj prezidenta Miloše Zemana. Ten avizoval, že při vyslovení nedůvěry vládě by nechal dosavadní kabinet dovládnout do řádného termínu voleb v říjnu.

‚Cesta do pekel‘

Spekuluje se i o tom, že by se prezident mohl pokusit o složení úřednické vlády.

Chybějící hlasy, ale i obavy z prezidenta. Čtyři varianty vývoje poté, co KSČM přestala tolerovat vládu

Číst článek

„Nedělat nic, protože to může být horší, je cesta do pekel,“ je přesvědčen Fiala. Dodal, že není třeba se strašit „nějakou vládou Miloše Zemana“. „Toto je vláda Miloše Zemana. Ta vláda dělá, co chce prezident,“ prohlásil. Upozornil, že v kabinetu už nejsou ministři, s nimiž Zeman nesouhlasil.

Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky je pokus o svolání schůze principiální záležitostí. „Při vědomí všech rizik, která tady jsou, máme jít postupnými logickými kroky,“ uvedl.

Koalice Spolu, která ve sněmovně disponuje 40 mandáty, chce hlasy pro svolání schůze hledat pouze mezi demokratickou opozicí. Piráti i Starostové ale podobné plány odmítají.

Tři krize

Předseda STAN Vít Rakušan v reakci uvedl, že se nechtějí nechat zatahovat do her. Ve sněmovně je podle něj nyní 60 podpisů pro svolání takové schůze i bez Pirátů a STAN. Odkázal tak na podobnou iniciativu SPD. Takovou podporu ale Fiala odmítá.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše pak existují tři krize - koronavirová, diplomatická a ústavní. Považoval by za špatné znamení spojencům a nepochopitelné, aby vláda v době, kdy rozhodla o zastropování počtu diplomatů na ruské ambasádě v Praze kvůli kauze Vrbětice, dostala od sněmovny „červenou kartu“.

Preferují rozpuštění Poslanecké sněmovny. „Je absurdní rozpouštět sněmovnu, když máme vládu s důvěrou,“ uvedl Fiala k jejich návrhu, aby se poslanci rozpustili sami. K tomu by bylo třeba 120 podpisů členů dolní komory.

Předseda KSČM Vojtěch Filip novinářům řekl, že ke svolání schůze se komunisté nepřipojí. Jak by případně hlasovali o nedůvěře, by rozhodli v klubu. 

Podle Tomia Okamury je svolávání schůze pro vyslovení nedůvěry Babišově vládě ze strany koalice Spolu předvolební hrou a kopírováním iniciativy hnutí SPD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme