Opoziční koalice mají podpisy pro hlasování o nedůvěře vládě. Kabinet podle Babiše pandemii zvládá

Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) má dostatek podpisů k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Ve středu to řekl šéf ODS Petr Fiala. Schůze by se měla dle dohody uskutečnit začátkem června. Ke svolání je třeba 50 podpisů. Spolu má 40 poslanců, kluby Pirátů a STAN dohromady čítají 28 zákonodárců. Premiér Andrej Babiš (ANO) nechápe, proč by se mělo hlasovat o nedůvěře pět měsíců před volbami.

Praha (Aktualizováno: 12:06 12. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) má podpisy k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Piráti a STAN původně podpisy připojit nechtěli, byli spíše pro rozpuštění sněmovny a vyhlášení předčasných voleb. Zdůvodňovali to zejména aktuální diplomatickou roztržkou s Ruskem a tím, že do konce května mají Česko opustit další pracovníci ruské ambasády.

Eurobarometr: Vládě věří 19 procent Čechů, nejméně z celé unie. Klesla i spokojenost se stavem demokracie

Číst článek

Koalice ale minulý týden oznámila, že nezískala potřebnou podporu tak, aby se volby uskutečnily do konce léta. Pro rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb by bylo zapotřebí nejméně 120 poslanců.

„Schůze k vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše bude svolána na základě společného postupu koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN, kteří přidají svoje podpisy k naší žádosti. Součástí naší dohody je to, že odevzdání podpisů na svolání schůze a samotná schůze k nedůvěře proběhne na začátku června,“ řekl Fiala.

Pro vyslovení nedůvěry vládě je nutné, aby jej podpořila nadpoloviční většina všech poslanců, tedy minimálně 101 zákonodárců.

Boj s pandemií

Jakub Michálek: Nemůžeme svrhávat vládu, když neexistuje plán B. Nechceme předat moc Zemanovi

Číst článek

Podle Fialy vláda nezvládla boj s koronavirovou pandemií. Česko patří k zemím s nejvyšším počtem obětí na milion obyvatel, mělo nejdéle zavřené školy a spousta podnikatelů nedostala potřebnou podporu pro udržení provozu, přestože byl rozvrácen státní rozpočet, míní předseda ODS.

Podle premiéra Babiše kabinet pandemii zvládá a opatření se postupně rozvolňují. „O vyvolání hlasování o nedůvěře se mluví stále. Nechápu, proč by mělo být vyvoláno, když máme pět měsíců do voleb, vláda zvládá očkování a pandemii, postupně rozvolňujeme a vrací se to do normálu,“ řekl.

Roztržka s Ruskem

Fiala také uvedl, že vláda nebyla schopná zajistit silnou mezinárodní solidaritu v diplomatické roztržce s Ruskem.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš poznamenal, že je zásadní překonat i z pohledu zahraničí diplomatickou krizi. Považuje za nutné dokončit proces stanovení maximálního počtu pracovníků na ruském velvyslanectví v Praze.

Zástupný problém i ‚evidentní nepravda‘. Hamáčkova avizovaná cesta pro Sputnik V rozdělila špičky ČSSD

Číst článek

„I to, že ten pokus uděláme, že možná úspěšný nebude, má svoji velmi silnou hodnotu z hlediska ústavního principu i symboliky toho, aby se jasně ukázalo, kdo za vládou stojí, nebo nestojí,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Podle šéfa STAN Víta Rakušana se už při pokusu o sběr podpisů pro rozpuštění sněmovny ukázalo, komu jde o zachování benefitů poslaneckého mandátu i přes léto a kdo se obával toho, že by voliči mohli rozhodnout o osudu země i v dřívějším termínu.

„Byly to jen tyto dvě koalice, které byly ochotny do odvážného kroku ještě před začátkem léta jít,“ řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme