Koalice studuje návrh vládního programu

Sociální demokracie předala Koalici návrh vládního prohlášení, na němž se v sobotu večer shodlo vedení ČSSD. Předseda sociálních demokratů Vladimír Špidla potvrdil, že za důležité jeho strana považuje zachování stávající výše daní, důchodovou reformu, vstup do EU a boj s korupcí. Podle šéfa KDU-ČSL Cyrila Svobody jde o nadějný text. Jak Radiožurnálu potvrdila předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová, návrh v pondělí projednají předsednictva stran Koalice. Večer se pak nad ním zástupci Koalice poprvé sejdou se sociálními demokraty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

C. Svoboda a H. Marvanová | Foto: René Volfík

"Chceme se dohodnout na tom, že tento obsahový návrh bude projednán v expertních skupinách," sdělila Radiožurnálu Hana Marvanová. "Samozřejmě, že ten návrh zřetelně vychází z programu sociální demokracie - my máme náš program a rádi bychom dospěli k určitému kompromisu."

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Marvanová o návrhu programu

Předseda lidovců Cyril Svoboda po prvním seznámení s dokumentem nenalezl žádnou nepřekonatelnou překážku k případné dohodě. "Myslím si, že tam není žádný bod, o kterém bychom řekli, že nepadá v úvahu za žádných okolností. Jistě je třeba o některých věcech mluvit, je to první návrh, myslím si, že o něm budou přemýšlet nejenom sociální demokraté, ale i my v Koalici - takže vidím to jako nadějný text," uvedl pro Radiožurnál.

Stejně vstřícný je k sociálně-demokratickému návrhu programu i místopředseda lidové strany Jan Kasal. Označil ho za přijatelný základ pro jednání o budoucí vládě. V diskusním pořadu televize Prima Nedělní partie také řekl, že po vyjasnění pozic s ČSSD může vzniknout docela dobrá vládní sestava. Podle Kasala se nad dokumentem jistě bude o řadě bodů diskutovat, z návrhu je ale prý zřejmé, že sociálním demokratům šlo o vytvoření co nejvíce životaschopné vlády.

Vladimír Špidla už v sobotu večer vyjádřil přesvědčení, že nástin programu neobsahuje žádná témata, na nichž by se jeho strana nedokázala s lidovci a unionisty dohodnout. "Jsem přesvědčen, že ten návrh je rozumný a že Koalice bude ochotná jednat o kterémkoli bodě, který v tom textu je uveden, o kterékoli řádce. Myslím si, že nebude mít nějaké zvláštní problémy," řekl Špidla po sobotním skoro šestihodinovém jednání špiček ČSSD.

Marek Janáč, Stanislav Vintr, Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme