Koalice trvá, sociální demokraté ale mají podmínku

Vládní koalice zatím trvá. Podle šéfa lidovců Miroslava Kalouska žádná ze stran neuvažuje o vypovězení koaliční smlouvy, což potvrdili i ostatní představitelé koaličních stran. Sociální demokraté ale mají podmínku. Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zdůraznil, že spolupráce má pokračovat slušným způsobem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek a Jan Kasal | Zdroj: ČTK

"Požádali jsme KDU-ČSL, aby změnila své chování, pokud chce nadále pokračovat ve vládě v koalici se sociální demokracií. Domníváme se, že by se KDU-ČSL měla do budoucna vyvarovat kroků, které by směřovaly k podrazům na sociální demokracii, které by směřovaly k tomu, že KDU-ČSL bude své koaliční partnery nebo svého koaličního partnera kopat do kotníku," řekl Sobotka.

Pokud své chování lidovci změnit nechtějí, měli by se do konce tohoto týdne přihlásit k myšlence předčasných voleb a předložit případný návrh ústavního zákona tak, aby se zkrátilo volební období, dodal Sobotka. Podle lidovců jakékoliv debaty o předčasných volbách poškozují Českou republiku.

"Osm měsíců před termínem řádných voleb jsou veškeré diskuse o předčasných volbách kontraproduktivní, destabilizující situaci, neslouží občanům České republiky a neslouží ani poměrně zdárnému vývoji české ekonomiky. Nemá to prostě žádný smysl," řekl Kalousek. Zdůraznil, že KDU-ČSL chce dokončit svou práci a dovládnout do řádných voleb. Lidovci jsou zároveň ochotni rozšířit okruh zákonů, při kterých by vládní strany nesměly hlasovat s opozicí.

Vztahy v koalici se znovu vyostřily poté, co Paroubek na sobotním jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD znovu ostře kritizoval KDU-ČSL. Kalouskova strana se podle premiéra už vidí v koalici s ODS a mezitím se jen snaží poškodit sociální demokracii. Lidovci již dříve varovali před sbližováním ČSSD s komunisty.

ODS o víkendu navrhovala, aby Paroubek už dnes podal demisi, pak by v rychlém sledu sněmovna třikrát nevyslovila důvěru vládě, a prezident by tak mohl už začátkem října vyhlásit volby. Lidé by tedy podle nejsilnější opoziční strany mohli rozhodnout o nové vládě v prosinci.

Paroubek už v neděli řekl, že by předčasné volby podle návrhu ODS znemožnily přijetí rozpočtu a ohrozily stabilitu země, proto pokládá za reálný termín únor nebo spíše březen. V řádném termínu se má do sněmovny volit v červnu.

Helena Šulcová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme