Koalice v Praze se může rozpadnout

Koalicí ČSSD a ODS v Praze, tedy takzvanou truckoalicí, zmítají nepokoje. V dohodovacím řízení totiž hrozí, že pokud se strany nedohodnou a toto řízení nedopadne, vznikne koalice nová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hl. města Prahy | Foto: Filip Jandourek

„Obě koaliční strany, jejich zástupci, vystoupili minulý týden se sdělením, že se nemohou na některých věcech dohodnout. Týká se to například některých rekonstrukcí statutárních orgánů společností, v nichž je zastoupeno hlavní město Praha, a že tedy zahajují v této fázi smírčí řízení,“ řekl analytik Českého rozhlasu Petr Nováček.

Smírčí řízení podle jeho slov znamená, že obě strany mají třicet dní na to, aby urovnaly spory. Kdyby se to nepovedlo, byl by to důvod k tomu, aby kterákoliv z nich vypověděla koaliční smlouvu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Českého rozhlasu Petr Nováček mluví o pražské koalici ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Bylo velké překvapení, když v Praze volby do zastupitelstva hlavního města Prahy vyhrála TOP 09 a nakonec zůstala mimo hru, protože se dohodli ODS a sociální demokraté,“ uvedl Petr Nováček.

Znalci podle něj říkají, že existují spory v samotné pražské ODS. Jedno křídlo totiž představuje Bohuslav Svoboda a druhé Boris Šťastný.

„Tato dvě křídla se teď mezi sebou dohadují, a ještě navzájem se dohadují se sociální demokracií o obsazení některých míst, kromě jiného o obsazení jedenáctého člena Rady zastupitelstva hlavního města Prahy,“ vysvětlil analytik.

Toto místo bylo podle něj původně rezervováno pro TOP 09, ale ta ho odmítla.

Petr Nováček, Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme