Koalice v Praze vázne. Dienstbier už za ČSSD jednat nebude

Jiří Dienstbier mladší odstoupil z vyjednávacího týmu ČSSD. Nesouhlasil totiž s případným vyjednáváním s občanskými demokraty o velké koalici na pražském magistrátu. Členové zastupitelského klubu ČSSD v Praze se usnesli, že budou o případné koalici s ODS i TOP 09 dále vyjednávat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Politická debata volně přesahovala rámec vymezeného času pro vysílání (zleva: Jiří Dienstbier ml., Bohuslav Svoboda a Zdeněk Tůma).

Politická debata volně přesahovala rámec vymezeného času pro vysílání (zleva: Jiří Dienstbier ml., Bohuslav Svoboda a Zdeněk Tůma). | Foto: Tomáš Adamec

Vyjednávání o tom, kdo obsadí radnici hlavního města, pokračují. Dnes měli schůzku zástupci ODS a TOP 09. Po nedávné roztržce, kdy občanští demokraté opustili společné jednání, kvůli návrhu, aby se ho účastnili i předsedové obou stran si dnes vyjednavači údajně vyjasnili pozice.

Obviňování ze lži vyústila o víkendu v otevřený dopis kandidáta TOP 09 na primátora Zdeňka Tůmy. „Pan docent Svoboda ve svých sobotních rozhovorech přestřelil a já jsem musel jeho výroky uvést na pravou míru. Můj dopis se týkal zejména jeho výhrad k našemu programu nebo interpretace některých našich jednání v poslední době,“ řekl Tůma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Tůma mluví o otevřeném dopisu Bohuslavu Svobodovi.mp3

Vyjednávání o tom, kdo obsadí radnici hlavního města, pokračují. Dnes měli schůzku zástupci ODS a TOP 09. Po nedávné roztržce, kdy občanští demokraté opustili společné jednání, kvůli návrhu, aby se ho účastnili i předsedové obou stran si dnes vyjednavači údajně vyjasnili pozice.

Pražská ODS dala připomínky k 25 bodům navrhované koaliční smlouvy a na ty se TOP 09 pokusí odpovědět. Podle šéfa zastupitelů této strany nejde o nepřekonatelné výhrady. V jednání budou obě strany pokračovat pravděpodobně zítra.

Dienstbier: slušné rozhodování radnice není s ODS možné

Odpoledne jednali taky sociálně demokratičtí zastupitelé, kteří zvažovali odvolání volebního lídra Jiřího Dienstbiera z vyjednávacího týmu o koalici na pražské radnici. Ten nakonec odstoupil sám poté, co se většina členů klubu ČSSD rozhodla, že jednání bude pokračovat s oběma stranami.

„Já trvám na svém názoru, který jsem říkal už před volbami, že slušné a transparentní rozhodování radnice nejsou možné s pražskou kmotrovskou ODS. Já jsem nerezignoval úplně na svoji vyjednávací pozici, jsem ochoten jednat s TOP 09, ale v souladu se svým stanoviskem k možné koalici s ODS se nebudu účastnit této části jednání,“ upřesnil svůj postoj Dienstbier.

Jiří Dienstbier mladší zároveň doufá, že k jednání s TOP 09 dojde. Pokud ovšem mezitím neuzavře koalici s ODS. Nedodržení předvolebních slov by podle něj sociální demokracii poškodilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Dienstbier ml., Karel Březina a Milan Znoj komentují vyjednávání o pražském magistrátu.mp3

„Já bych byl rád, aby byla ČSSD věrohodně schopna prosazovat svůj program a tento zájem je teď v ohrožení,“ myslí si zastupitel za ČSSD Jiří Dienstbier mladší.

Březina: chceme splnit volební program

Podle pražského zastupitele za ČSSD a člena vyjednávacího týmu Karla Březiny klub ČSSD netušil, že bude mít Jiří Dienstbier v čela pražské kandidátky tak rozdílné názory od zbytku pražské stranické organizace.

„Předsednictvo krajského výkonného výboru shledalo v politice a vystupování pana Dienstbiera problém z toho pohledu, že ČSSD chce jednat o maximalizaci programových priorit jak s TOP 09, tak s ODS, ale on apriori odmítá jakoukoliv dohodu s ODS,“ řekl Březina.

Pražská ČSSD je podle něj připravena jednat jak s TOP 09, tak s ODS, a bude pro tu dohodu, kde ČSSD prosadí více ze svého volebního programu a kde bude mít možnost ovlivňovat chod pražské radnice.

Politolog: ČSSD riskuje pověst farizejů

Podle politologa Milana Znoje z Karlovy univerzity je v sázce budoucnost pražská organizace ČSSD.

„Volební kampaň ČSSD byla jednoznačně postavena na odmítnutí ODS, takže když teď většina pražské ČSSD tvrdí, že jim jde jen o velební program, tak zastírá,že tím zásadním nepřítelem ve volební kampani jí byla ODS,“ říká Znoj.

Podle politologa je jednání o velké koalici pro ODS i ČSSD nepřijatelné, protože to poškozuje jejich politický profil.

„Myslím si, že pravicová většina se nakonec v Praze uhněte a ČSSD si zachrání tvář. Kdyby vznikla koalice ČSSD s ODS, tak pro ČSSD by to byla farizejská značka, které se už nezbaví,“ dodal politolog Milan Znoj.

Komentátor Českého rozhlasu 6 Petr Hartman se naopak domnívá, že k velké koalici ODS a ČSSD může dojít. "Ty tlaky jsou tak značné, že ODS s TOP 09 koalici nedojednají, a že se to přesměruje k jednání mezi ODS a ČSSD, protože zájmy některých představitelů na spolupráci jsou silné."

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Petr Hartman mluví o možnostech na pražském magistrátu ve Stalo se dnes.mp3

Podle Hartmana vede TOP 09 s ODS souboj o dominanci v pravé části politikého spektra a zdá se, že požadavek voličů na změnu nebude vyslyšen.

"Voliči vyslali jasný signál, že ODS na radnici nechtějí. Nicméně vzhledem k rozdělení Prahy byly vytlačeny malé strany. Ať už bude dojednáno cokoliv, nebude to odpovídat přání voličů," říká Hartman.

Povolební vyjednávání může hrát důležitou roli při volbě předsedy ČSSD. "Bohuslav Sobotka je proti spojení ODS a ČSSD, Michal Hašek tuto spolupráci neodmítá. U ODS je to složitější, velké koalice vznikají v Brně, Ostravě, Plzni, těžko tedy vyčítat Nečasovi, že nezabránil velké koalici v Praze," dodává komentátor ČRo 6 Petr Hartman.

Václava Marešová, Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme