Koalice ve sněmovně prosadila rozpočet na příští rok

Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2005. Pro rozpočet hlasovala celá koalice v počtu 101 poslanců, opoziční ODS a KSČM ho podle očekávání nepodpořily. Stát tedy bude v příštím roce hospodařit se schodkem 83,6 miliardy korun, příjmy mají dosáhnout 824,8 miliardy a výdaje 908,4 miliardy korun. Zákon ještě musí podepsat prezident republiky, Senát o rozpočtu nejedná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání o rozpočtu | Foto: Michal Krumphanzl

Opozici nepomohlo ani varování předsedy klubu ODS Vlastimila Tlustého. "Ze zvýšených daní vybere vláda v příštím roce od občanů 60 miliard korun navíc. Zapamatujme si, že všechno, co vláda vybere v příštím roce navíc, neposlouží ke snížení dluhů. V dluhovém hospodaření ve stejné míře chce tato vláda pokračovat."

Ministr financí Bohuslav Sobotka označil schválený rozpočet za maximum možného kompromisu a ujistil, že vláda při tvorbě finančního plánu odvedla dobrou práci.

"Snižujeme podíl deficitu na veřejných výdajích a snižujeme podíl deficitu na celkovém hrubém domácím produktu v České republice. Čili tento rozpočet je reformním rozpočtem a je rozpočtem orientovaným na budoucnost."

Najednou "en bloc" schválili poslanci i celý návrh rozpočtového výboru, který obsahoval nejvíc změn. Takže 9 miliónů korun dostane golfové hřiště VSK u Olomouce, což si přál Ivan Langer z ODS. Dárek ze státního rozpočtu dostanou také koupaliště - například v Kojetíně 8,5 miliónu korun, v Rousínově 2,5 miliónu a v Novém Bydžově necelých 5 miliónů. Rozpočtový výbor má také rád tenis: Na kurty s nafukovací halou v Českých Budějovicích dá 5 miliónů korun, tenisovému klubu v Prostějově 12 miliónů a v Přerově 3 milióny korun. Fond ohrožených dětí Klokánek dostane celkem 9 miliónů korun.

Při schvalování jednotlivých pozměňovacích návrhů na přerozdělení státních peněz neuspěl požadavek předsedy lidovců Miroslava Kalouska. Ten chtěl vyčlenit ze mzdových prostředků Ministerstva vnitra 4 miliardy korun na přímé platby zemědělcům a na obnovu kulturních památek. Tento návrh vyvolal bouřlivý nesouhlas především ze strany sociální demokracie.

Kalouskovi vyšel jen převod miliardy korun do vládní rozpočtové rezervy. Ačkoli převod financí do zemědělství poslanci neschválili, rolníci o peníze nepřijdou. Před hlasováním to prohlásil ministr zemědělství Jaroslav Palas s tím, že potřebné finance resort získá z vlastních mimorozpočtových zdrojů.

Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme