Koalice zamítla všechny schůze navržené ČSSD, zatím má pauzu

Sněmovna odmítla všechny mimořádné schůze, které žádala opoziční ČSSD. K vládním reformám se znovu vrátí dnes večer v 18 hodin. Poslance tak čeká už třetí noční jednání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Bohuslav Sobotka (ČSSD) na jednání sněmovny 2. listopadu

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Bohuslav Sobotka (ČSSD) na jednání sněmovny 2. listopadu | Zdroj: ČTK

Hned prvním dnešním požadavkem ČSSD bylo vytvoření sněmovní vyšetřovací komise k armádním zakázkám. Pro šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku je odmítnutí této schůze nepochopitelné, protože komise by se zabývala největšími nehospodárnostmi ministertsva obrany v minulých letech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si shrnutí jednání Poslanecké sněmovny, které pro Svět o třetí na Rádiu Česko připravila Milada Richterová

Podle šéfa poslanecké frakce TOP 09 a Starostové Petra Gazdíka se v minulosti jasně ukázalo, že zřizování těchto komisí je zbytečné. „Samotný návrh považuji za hloupý. Je přece v České republice samozřejmě známo, že pakliže něco nechceme vyšetřit, tak k tomu zřídíme komisi. O to se právě sociální demokracie snažila,“ sdělil Radiožurnálu Gazdík.

ČTĚTE TAKÉ: Koalice zamítla schůzi k armádním zakázkám i Lesům ČR

Vedle žádosti o vytvoření sněmovní vyšetřovací komise k armádním zakázkám požadovala ČSSD i jednání o financování hasičského záchranného sboru, o projektu elektronických zdravotních knížek IZIP nebo o státním podniku Lesy ČR. Podle ministra zemědělství Petra Bendla je diskuze o situaci v Lesích ČR na místě, ale jinde a v jinou dobu.

„Mám pocit, že mimořádná schůze v tuto chvíli nic nevyřeší, spíše věci ještě více zpolitizuje a do budoucna možná zabrání nějakému rozumnému řešení,“ uvedl Bendl.

Další noční jednání, další obstrukce

Jednání sněmovny bylo po odmítnutí všech mimořádných schůzí přerušeno. K jednání o vládních reformách se poslanci vrátí v 18 hodin. Ve sněmovně se dnes sešli v 9 hodin dopoledne poté, co po téměř 40 hodin dlouhém maratonu jednání kolem 3 hodiny ráno skončila.

Obstrukce ČSSD ve sněmovně ale ještě nekončí. Sociální demokraté chtějí bojkotovat schvalování dalších 15 vládních reformních zákonů, které vrátil nebo vetoval Senát, kde má levice převahu.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a stínový ministr vnitra Jeroným Tejc na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně | Foto: ČTK

„Mezi nejvíce kontroverzní návrhy, které jsou v rámci koalice tlačeny její válcovací mašinérií, patří takzvaná důchodová reforma, je to návrh na zvýšení DPH u potravin, léků, a dalších sociálně citlivých položek, a je to Drábkův balíček sociálních škrtů. Platí, že budeme používat taktiku obstrukce proto, abychom zabránili jejich přijetí a předpokládám, že v projednávání těchto návrhů budeme pokračovat dnes večer po 18. hodině,“ řekl Sobotka.

Vojtěch Filip: Koalice je totalitní

Předsedu KSČM Vojtěcha Filipa urazilo, že přerušením schůze připravila koalice poslance opozičních stran o možnost interpelovat ministry.

„Vládní koalice bude ochotna jakoby jednat o sobotách, nedělích, v noci, ale když má připustit, že schůze odpoledne má projednávat interpelace, tak interpelace nejsou. Její zájem není, aby Česká republika byla dál demokratickým právním státem. Tato koalice je totalitní a její postupy jsou odporné,“ prohlásil Filip.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek ale Radiožurnálu sdělil, že jednací řád nikdo neporušil a koalice svou taktikou jen reaguje na obstrukce ČSSD.

Předseda KSČM Vojtěch Filip (vpravo) na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně | Foto: ČTK

„Pokud my jako koaliční poslanci máme z této situace nějak vyjít, tak také musíme jednací řád sněmovny využít. Tedy ano, došlo k tomu, že byla přerušena schůze v půl čtvrté ráno do 18 hodiny dnešního dne, mezitím probíhají mimořádné schůze. Já si myslím, že ten postup je podle zákona,“ reagoval na výpad Filipa Drábek.

Poslanecká sněmovna by měla podle plánu jednat i o víkendu. „My jsme připraveni dotáhnout reformní zákony do konce. Tím koncem rozumíme, že budou podepsány prezidentem a budou účinné k 1. lednu příštího roku, a jsme připraveni tomu obětovat noci, víkendy,“ uvedl pro Radiožurnál poslanec ODS Jan Vidím.

Lucie Husárová 1, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme