Koalice zvažuje odklad daňové reformy

Koaliční lídři se shodli na odkladu daňové reformy. Platit by tak měla od roku 2014. Zákon o daňové reformě se má ve sněmovně projednávat už dnes. Koalice se také shodla na podpoře novely zákona o veřejných zakázkách, kterou projednává.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas a místopředsedkyně vlády Karolína Peake na zasedání Poslanecké sněmovny

Premiér Petr Nečas a místopředsedkyně vlády Karolína Peake na zasedání Poslanecké sněmovny | Zdroj: ČTK

Návrh zákona o jednotném inkasním místě by měl přijít na řadu hned, jak poslanci odhlasují novelu o veřejných zakázkách.

Poslanec za Věci veřejné Michal Babák potvrdil, že se načtou všechny už připravené pozměňovací návrhy. Například i ten o zachování daňového zvýhodnění stravenek, a předloha postoupí automaticky do třetího čtení.

Posunutí připouští i ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek. Chce ale, aby byl zákon o jednotném inkasním místě platný, tedy uvedený ve sbírce zákonů, co nejdřív. Jakmile je totiž zákon platný, už se na něm nedá nic změnit a jeho účinnost je pak věcí politické dohody.

ČTĚTE TAKÉ: Koalice jedná o možném ročním odkladu daňové reformy

„Již řadu týdnů vedeme diskuzi s ministerstvem spravedlnosti na expertní úrovni o tom, že tady probíhají dvě rozsáhlé rekodifikace. Rekodifikace občanského práva a rekodifikace daňového práva, které na sebe navzájem velmi navazují. Ať už v majetkových podílech, či podílech družstevních, či v dědickém právu. Prostě ty dva kodexy spolu musí být propojeny, a občanský zákoník stále ještě není schválen,“ vysvětlil Kalousek.

S Kalouskem souhlasí i šéf poslanců TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. „Jsme schopni diskutovat o posunu k 1. lednu 2014, a to jednak z objektivních důvodů toho, že nevíme, jak se bude vyvíjet ekonomická situace. Druhý důvod je sladění zákonů o jednotném inkasním místu s občanským zákoníkem, kdy tak pro občany to bude mnohem jednodušší a komfortnější situace,“ řekl Gazdík.

Odklad daňové reformy bude mít vliv i na další provázané normy. Koalice se tak musí před závěrečným projednáváním ještě sejít a definitivní podobu zákona doladit.

Koalice podpoří zákon o veřejných zakázkách

Vládní koalice se také domluvila na podpoře zákona o veřejných zakázkách. Slibuje si od ní především zprůhlednění zadávání státních zakázek. Pro koaliční kabinet je to jedna z nejdůležitějších protikorupčních předloh, která mimo jiné odstraní takzvané losovačky.

Podle vicepremiérky Karolíny Peak z Věcí veřejných už také nebude možné šít výběrová řízení na státní zakázky na míru předem vybraným firmám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zákon o veřejných zakázkách – krátce před jeho schvalováním – komentoval v Ozvěnách dne ředitel Transparency International David Ondráčka

„Na ty problémy které zde řešíme, bylo zaděláno ve chvíli, kdy vznikla právnická osoba. Ve chvíli, kdy vznikl institut akcií. Tady nebojujeme se špatným zákonem o veřejných zakázkách. Bojujeme s lidskou chamtivostí, s touhou po penězích, se schopností ohýbat zákony, které i když jsou napsány tak, že lze se chovat čestně a otevřeně, tak to zkrátka lidé nedělají, a nedělají to právě v souvislosti s čerpáním veřejných peněz,“ prohlásila Peake.

Koalice schválí i návrh, který zavede povinnost zveřejňovat vlastnickou strukturu subdodavatelů. Vládní strany se také dohodly, že co nejdříve vypracují a prosadí další změnu, která by tuto povinnost zavedla i pro energetické a teplárenské firmy.

„Dohodli jsme, že ministerstvo v rámci legisvakanční doby do dubna, kdy zákon má začít platit, vypracuje pozměňovací návrh, který některé naše připomínky zohlední. Připomínky se týkají zejména sektorových zadavatelů, energetiky, vodárenství, tepla, kde podmínky ze strany ministerstva byly trochu změkčeny. My chceme, aby byly i na tyto sektorové zadavatele podmínky poněkud tvrdší,“ sdělil Radiožurnálu Gazdík.

Ondráčka: Lobbistické orgie

Rozvolnění povinností takzvaných sektorových dodavatelů považuje za největší problém této novely ředitel Transparency International David Ondráčka. „Myslím si, že to je první a klíčová věc, které by se mělo zabránit,“ prohlásil v poledních Ozvěnách dne, krátce před závěrečným schvalováním normy ve sněmovně.

Návrh zákona, který vyšel z vlády, byl podle jeho názoru dobře napsaný a přinesl by celou řadu pozitivních kroků. „Ale to, co vidíme v několika posledních týdnech, jsou velké lobbistické orgie, kdy do toho vstoupila celá řada pozměňovacích návrhů a dneska není úplně čitelné, které z nich nakonec projdou,“ poznamenal Ondráčka.

Proti přijetí novely v původně navrženém znění podle něj lobují "ti, kterým vyhovuje korupční prostředí v zakázkách".

Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, mta, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme