Koalici čeká těžký soupeř, přicházejí první reakce na zvolení Sobotky šéfem ČSSD

Nově zvolený předseda ČSSD Bohuslav Sobotka bude pro koalici tvrdým soupeřem. Tvrdí to například místopředseda senátu za ODS Přemysl Sobotka. Místopředsedkyně poslanecké sněmovny Vlasta Parkanová z TOP 09 zase doufá, že se právě díky novému šéfovi ČSSD zlepší vztahy mezi koaličními stranami a opozicí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Brně probíhá 36. sjezd ČSSD, nový předseda strany Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

„Já osobně bych si mohla přát, aby vztahy mezi koalicí a opozicí se dokázaly formovat i zásluhou Bohuslava Sobotky poněkud kultivovanějším a uspokojivějším způsobem. Bylo by to dobré jak pro koalici, tak pro opozici,“ poznamenala Parkanová.

Poslanec Věří veřejných Jaroslav Škárka věří, že koalice může najít s novým předsedou ČSSD společnou řeč. „Já mu k tomuto samozřejmě můžu gratulovat. Věřím, že sociální demokracie pod vedením nového předsedy se bude snažit o větší spolupráci s vládní koalicí,“ podotkl poslanec.

Podle Přemysla Sobotky ale nový předseda sociálních demokratů jen vše kritizuje a nechce se nad ničím dohodnout. „Rozhodl se, že bude všechno kritizovat a nebude pro jakoukoli eventuelně možnou dohodu. Mě to strašně mrzí. Teď se baví o důchodové reformě nebo o dalších na mnoho let dopředu. A myslím si, že tady by byl konstruktivní přístup opozice dobrý,“ zdůraznil Přemysl Sobotka.

Předseda Věcí veřejných Radek John chce ale s novým předsedou ČSSD hledat shodu na zdravotnické reformě. „Hned příští týden se pokusíme s předsedou sociální demokracie vyvolat jednání o zdravotnické reformě. Protože stále věříme, že konsensuální dohoda by byla lepší a užitečnější,“ uvedl John.

Předsedu KSČM Vojtěcha Filipa vítězství Bohuslava Sobotky v souboji o post předsedy ČSSD nepřekvapilo. Vztahy mezi sociální demokracií a komunisty se ale podle něho nezmění. Spolupráci v opozici proto nepředpokládá. „Velkou změnu neočekávám. Bude hodně záležet na Bohuslavu Sobotkovi, co bude chtít dokázat. Jestli bude pracovat jako opoziční strana, nebo jako čtvrtá koaliční strana,“ řekl Filip.

Sociální demokracie má nového předsedu po několika měsících. Delegáti brněnského sjezdu dali nejvíce hlasů Bohuslavu Sobotkovi, který ČSSD vedl po loňské rezignaci Jiřího Paroubka.

ak, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme