Koaliční devítka chce večer jednat o předčasných volbách

Špičky ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU se večer sejdou ve Strakově akademii, aby projednaly poslední vývoj na politické scéně. Proberou také společně výzvu ODS k předčasným volbám v letošním roce. Premiér Jiří Paroubek ji už odmítl s tím, že předčasné volby mohou být až v únoru nebo v březnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek a Jan Kasal | Zdroj: ČTK

Jednání špiček ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU začne ve Strakově akademii v 19:00. Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek původně chtěl, aby se kvůli debatě o předčasných volbách sešli jen předsedové vládních stran a ujasnili si, jak bude koalice dále fungovat.

Úřadující šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka to však odmítl. Samostatné setkání předsedů je podle ČSSD zbytečné, když se stejně setkají v širší koaliční sestavě. Paroubek už o víkendu Kalouskovi vzkázal, že nebude určovat, v jaké sestavě se koalice sejde.

Podle Kalouska jde o precedens, který nemá v dosavadní kultuře koaličního vyjednávání obdoby. "Je to samozřejmě svobodné rozhodnutí pana Sobotky, ale pokládám to za promarněnou příležitost," řekl. Dodal, že představitelé KDU-ČSL večer na úřad vlády dorazí, ale neví, o čem se má jednat. Předpokládají, že jim témata oznámí sociální demokraté, kteří setkání svolali.

Vztahy v koalici se znovu vyostřily poté, co Paroubek na sobotním jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD znovu ostře kritizoval KDU-ČSL. Kalouskova strana se podle premiéra už vidí v koalici s ODS a mezitím se jen snaží poškodit sociální demokracii. Lidovci již dříve varovali před sbližováním ČSSD s komunisty.

ODS o víkendu navrhovala, aby Paroubek už dnes podal demisi, pak by v rychlém sledu sněmovna třikrát nevyslovila důvěru vládě, a prezident by tak mohl už začátkem října vyhlásit volby. Lidé by tedy podle nejsilnější opoziční strany mohli rozhodnout o nové vládě v prosinci.

Podle úřadujícího předsedy ČSSD Sobotky je ale tento scénář nejsilnější opoziční strany nesmyslný. "Třikrát fiktivně sestavovat vládu, to si myslím, že by výrazně znevážilo ústavní systém v České republice. Realistický je jiný přístup, a to je jednání o možném přiblížení příštích voleb formou přijetí ústavního zákona," řekl Sobotka.

Paroubek už v neděli řekl, že by předčasné volby podle návrhu ODS znemožnily přijetí rozpočtu a ohrozily stabilitu země, proto pokládá za reálný termín únor nebo spíše březen. V řádném termínu se má do sněmovny volit v červnu. Prezident Václav Klaus dnes stranám vzkázal, že do jejich debat teď nehodlá zasahovat a samy si musejí uvědomit, co chtějí.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme