Koaliční devítka chce večer jednat o předčasných volbách

Špičky ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU se večer sejdou ve Strakově akademii, aby projednaly poslední vývoj na politické scéně. Proberou také společně výzvu ODS k předčasným volbám v letošním roce. Premiér Jiří Paroubek ji už odmítl s tím, že předčasné volby mohou být až v únoru nebo v březnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek a Jan Kasal | Foto: ČTK

Jednání špiček ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU začne ve Strakově akademii v 19:00. Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek původně chtěl, aby se kvůli debatě o předčasných volbách sešli jen předsedové vládních stran a ujasnili si, jak bude koalice dále fungovat.

Úřadující šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka to však odmítl. Samostatné setkání předsedů je podle ČSSD zbytečné, když se stejně setkají v širší koaliční sestavě. Paroubek už o víkendu Kalouskovi vzkázal, že nebude určovat, v jaké sestavě se koalice sejde.

Podle Kalouska jde o precedens, který nemá v dosavadní kultuře koaličního vyjednávání obdoby. "Je to samozřejmě svobodné rozhodnutí pana Sobotky, ale pokládám to za promarněnou příležitost," řekl. Dodal, že představitelé KDU-ČSL večer na úřad vlády dorazí, ale neví, o čem se má jednat. Předpokládají, že jim témata oznámí sociální demokraté, kteří setkání svolali.

Vztahy v koalici se znovu vyostřily poté, co Paroubek na sobotním jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD znovu ostře kritizoval KDU-ČSL. Kalouskova strana se podle premiéra už vidí v koalici s ODS a mezitím se jen snaží poškodit sociální demokracii. Lidovci již dříve varovali před sbližováním ČSSD s komunisty.

ODS o víkendu navrhovala, aby Paroubek už dnes podal demisi, pak by v rychlém sledu sněmovna třikrát nevyslovila důvěru vládě, a prezident by tak mohl už začátkem října vyhlásit volby. Lidé by tedy podle nejsilnější opoziční strany mohli rozhodnout o nové vládě v prosinci.

Podle úřadujícího předsedy ČSSD Sobotky je ale tento scénář nejsilnější opoziční strany nesmyslný. "Třikrát fiktivně sestavovat vládu, to si myslím, že by výrazně znevážilo ústavní systém v České republice. Realistický je jiný přístup, a to je jednání o možném přiblížení příštích voleb formou přijetí ústavního zákona," řekl Sobotka.

Paroubek už v neděli řekl, že by předčasné volby podle návrhu ODS znemožnily přijetí rozpočtu a ohrozily stabilitu země, proto pokládá za reálný termín únor nebo spíše březen. V řádném termínu se má do sněmovny volit v červnu. Prezident Václav Klaus dnes stranám vzkázal, že do jejich debat teď nehodlá zasahovat a samy si musejí uvědomit, co chtějí.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme