Koaliční dohoda o zákoníku práce už neplatí

Jepičí život měla ranní dohoda vládní koalice o zákoníku práce. Neuplynulo ani pár hodin a nezůstal z ní kámen na kameni. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach rezolutně odmítl návrhy KDU-ČSL na změny v chystané normě. Křesťanským demokratům se nelíbí ty paragrafy, které de facto posilují pravomoci odborů. Chtějí proto, aby o nich ještě zítra jednala vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach | Foto: Stanislav Zbyněk | Zdroj: ČTK

Škromach to ale považuje za nepřijatelné. Podle něj lze o navrhovaných změnách diskutovat jen ve druhém čtení ve sněmovně. "Je před námi první čtení. Vláda svůj návrh předložila, a pokud budou další návrhy v rámci druhého čtení, je samozřejmě možné o nich jednat tak, aby zákoník práce byl průchodný Poslaneckou sněmovnou," řekl Škromach, kterému se podařilo přesvědčit i ostatní sociální demokraty. Vše nasvědčuje tomu, že ČSSD už zřejmě s lidovci kompromis hledat nebude.

Šéf křesťanských demokratů Miroslav Kalousek ale trvá na tom, že by jejich nabídku měly ostatní vládní strany včetně ČSSD akceptovat. Jinak podle něj KDU-ČSL novelu zákoníku práce nepodpoří.

"Platí až do začátku projednávání tohoto návrhu zákona. Pokud to bude společný vládní koaliční návrh, tak dodržíme svůj závazek koaličního kompromisu. Pokud dva protiústavní paragrafy nevypadnou, sociální demokracie se rozhodne pro silové řešení prohlasovat to s komunisty, tak samozřejmě přestává platit naše nabídka," doplnil Kalousek.

Premiér Jiří Paroubek uvedl, že není možné tyto paragrafy vyjmout ještě před prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Nicméně kompromisy hledat chce, ale ne za každou cenu. "Jsme připraveni jednat o určitých úpravách, aniž bychom změnili obsah v neprospěch odborů. Tu část, která by skutečně mohla být předmětem kontroverze, chceme upravit a před druhým čtením našim koaličním partnerům nabídneme tuto úpravu," řekl Paroubek.

I kdyby lidovci ve sněmovně zákoník práce nepodpořili, sociální demokraté ho mohou pohodlně prosadit v případě, že s nimi budou hlasovat komunisté.

Na podporu zákoníku práce chystají v Praze demonstraci odbory. Současně chtějí protestovat proti omezování zaměstnaneckých práv. Podle odborů by mělo přijít odhadem 25 tisíc lidí. Jak říká předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem musí být vyrovnaný.

"Pokud nebude vyrovnán, uděláme všechno proto, abychom občanskou veřejnost upozornili na to, že se tady děje něco špatného, něco nekalého a něco, co je proti zájmům občanů této republiky. Jen úzká skupina podnikatelů má dneska maximální zisky, a když se podíváte na životní úroveň v České republice, tak musíme všichni splakat nad výdělkem. Nyní je velice vhodná doba, abychom na tyto nešvary upozornili," řekl Dufek.

Věra Štechrová, Vilém Janouš, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme