Koaliční dohodě už nebrání ani daně a DPH

Politici tří stran finišují s přípravou nové vlády. Lídři ODS, KDU-ČSL a Strany zelených plánují, že společnou koaliční smlouvu podepíší už v pondělí. Po uzavření pěti kapitol z celkem šesti jednali vyjednavači a straničtí experti ve středu dopoledne o poslední, která se týká veřejných financí, včetně daní. Zástupci stran tvrdí, že i v klíčové otázce daňové reformy značně pokročili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Bursík, M. Topolánek, M. Kalousek | Zdroj: ČTK

Podle šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého mimo jiné dojednali, že pro příjmy právnických a fyzických osob bude jen jedna daň v rozmezí 15 až 19 procent. Ve stejném rozmezí chtějí politici nalézt také jedinou sazbu daně pro DPH včetně výjimek, například pro základní potraviny a některé služby.

"To, že nakonec byla prosazena stejná jedna sazba jak u daně z příjmů fyzických osob, právnických osob a DPH, považuji za naplnění toho, co je základem rovné daně," řekl Tlustý.

I podle předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska je po mnoha nutných kompromisech všech tří stran podoba budoucí koaliční dohody v podstatě hotová. "Všechny tři strany musely kousek ustoupit, všechny tři strany si prosadily část svých priorit. Myslím, že ten kompromis je velmi dobrý."

Také předseda Strany zelených Martin Bursík je po středečním jednání o obsahu koaliční smlouvy s ODS a KDU-ČSL plný optimismu. "Zůstává ještě několik otevřených věcí, které budeme řešit na úrovni politické. Řekl bych, že to už konverguje, k tomu finále se to blíží."

Na pátek jsou naplánována jednání o personáliích a v pondělí by měla být smlouva podepsána.

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme