Koaliční lídři o ratifikaci euroústavy v Česku

Jak bude Česká republika postupovat při ratifikaci evropské ústavy poté, co ji odmítla Francie - právě o tom dnes jednají lídři koaličních stran. Schůzku svolal premiér Jiří Paroubek. Reagoval tak na výzvu lidovců, kteří chtějí pozastavit kampaň k euroústavě a svolat na toto téma jednání předsedů všech demokratických stran. Iniciativa lidovců se sociálním demokratům a unionistům příliš nelíbí. Naopak ODS je pro to, aby vláda po odmítavém francouzském plebiscitu zastavila všechny aktivity směřující k ratifikaci eurokonstituce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

evropská ústava

evropská ústava | Foto: Triera

Pozastavit českou informační kampaň k přijetí eurokonstituce a počkat až do strategického rozhodnutí Evropské unie - takový je návrh vedení lidovců. Ti také hodlají vyzvat předsedy všech demokratických parlamentních stran za účasti premiéra Jiřího Paroubka a ministra zahraničí Cyrila Svobody, aby společně projednali další vývoj. "Jsme několik hodin po vyhlášení výsledků francouzského referenda, nemůžeme se tvářit, že se nic nestalo. V tuto chvíli je čas k pozastavení, k zamyšlení a k jednání, jak pokračovat dál," upozornil Miroslav Kalousek. Zdůraznil, že do okamžiku strategického rozhodnutí EU, jak dál postupovat v ratifikaci euroústavy a v procesu evropské integrace "by mohlo být nesrozumitelné, že pokračujeme v intenzívní kampani."

Ministr zahraničí a lidovec Cyril Svoboda Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl: "Pro občany České republiky je dobré, když se předsedové politických stran sejdou a zkusí najít společnou pozici. Neznamená to v žádném případě změnu priorit v zahraniční politice z hlediska KDU-ČSL: Evropská unie má pro nás velkou hodnotu."

"Pan předseda Kalousek projevil opět svůj oblíbený způsob politiky ´vrážení dýky do zad svému koaličnímu partnerovi´. Myslím, že by s tím měl přestat," tvrdí Paroubek. Miroslav Kalousek ale tento osobní tón v prohlášení premiéra nechápe. Paroubek už v pondělí uvedl, že Česká republika bude o přijetí euroústavy dál usilovat, a to buď v referendu, jak vláda dosud doporučovala, nebo hlasováním v parlamentu. Nevyloučil dokonce konání celoevropského referenda. Z dohod lídrů EU podle něj vyplývá, že ratifikační proces ústavní smlouvy se musí konat ve všech 25 členských státech bez ohledu na případná odmítnutí.

I další sociální demokraté se netají tím, že bez ohledu na výsledky francouzského referenda má kampaň pokračovat. Jejich předseda Stanislav Gross v Otázce dne Radiožurnálu řekl, že je to dojednané stanovisko sociální demokracie: "O českých národních zájmech se přece nerozhoduje ani v Paříži, ani v kterémkoli jiném městě. My jsme suverénní stát a musíme dělat suverénní politiku." Podle Grosse má eurokonstituce ještě šanci na to, aby byla schválena. Připomněl, že jsou v historii Evropské unie případy, kdy některé dokumenty musely být schvalovány několikrát. V podstatě to prý znamenalo jen prodloužení ratifikačního procesu proti původním předpokladům. Nikdo nepočítal s tím, že proces rafitikace euroústavy bude bez problémů. Nicméně zamítnutím ústavy ve Francii nastávají větší komplikace, než se původně čekalo, poznamenal Gross.

Iniciativa lidovců se nezamlouvá ani nejmenšímu koaličnímu partnerovi - Unii svobody. Radiožurnálu to řekl její místopředseda František Pelc: "To je sice zajímavé gesto, ale nerozumím tomu termínu pozastavit informační kampaň. To je věc, která samozřejmě může být modifikována podle toho, jak se k evropské ústavě vyjádří ještě další země. Ale zdůrazňuji: my chceme dostat informace k občanům,. protože si myslíme, že informační kampaň v nějaké podobě je zcela na místě."

Podle ODS Paroubkova vláda odmítá vzít na vědomí skutečnost, že další ratifikace euroústavy ztratila smysl. Její zamítnutí ve francouzském referendu prý způsobilo, že podle platného evropského práva je euroústava neplatná. ODS proto neumožní zbytečnou ratifikaci právně neplatného dokumentu a vyzývá vládu, aby zastavila všechny aktivity, s ratifikací související. "Vláda musí přestat za euroústavou skrývat svou programovou prázdnotu a musí začít řešit skutečné problémy této země. Desítky milionů na kampaň o euroústavě je nutno využít prospěšnějším způsobem," uvedl šéf občanských demokratů Mirek Topolánek.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme