Koaliční lídři podepsali dohodu o rozdělení vládních postů

Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných v pondělí pravděpodobně podepsali dohodu o rozdělení vládních postů. Tato domluva o šesti křeslech pro ODS, pěti pro TOP 09 a čtyřech pro Věci veřejné má být vázána na konkrétní ministerstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři TOP 09, ODS a VV | Zdroj: ČTK

Před dnešním jednáním takzvané K9 to naznačili šéfové TOP 09 a Věcí veřejných. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg dodal, že dohoda existuje, ale je podmíněná.

Pokud tedy jeho strana získá ministerstva, která chce, budou jí stačit čtyři vládní křesla: „To řešení by bylo možné, ale musí to být vyvážený resort. O to jde,“ zdůraznil Schwarzenberg

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání špiček ODS, TOP 09 a VV popsala ve Stalo se dnes reportérka Lucie Husárová

Podpis dohody potvrdil také šéf Věcí veřejných Radek John. Objevily se ale spekulace, že TOP 09 nyní trvá na stejném počtu ministerstev ODS. Napsal to server lidovky.cz.To by mohlo znamenat, že strana není spokojena s resorty, které by jí měly připadnout.

Dohady se objevují i kolem příštího rozdělení ministerských křesel uvnitř stran. Pražský primátor Bém navrhuje, aby pražský region získal jedno z vládních křesel ODS v připravované koaliční vládě.

Omezení imunity

Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných podepsali společný návrh ústavního zákona na omezení imunity poslanců a senátorů. Na večerní schůzce takzvané K9 se domluvili, že předlohu pošlou do sněmovny už ve čtvrtek.

Návrh počítá s absolutním zrušením přestupkové imunity a omezením imunity trestní, vysvětlil předseda ODS Petr Nečas. Pokud sněmovna nebo senát odepře souhlas s trestním stíháním člena parlamentu, je i podle nového návrhu stíhání vyloučeno. Po skončení mandátu ale zákonodárce může být znovu trestně stíhán:

„Čili to už není vyloučení trestního stíhání navždy, jak tomu bylo teď, ale okamžitě první den, co skončí jako senátor či poslanec, je běžně trestně stíhatelný.“

Petr Nečas dodal, že už teď má návrh zajištěn hlasy 118 poslanců a očekává, že se k němu přidají i sociální demokraté. Protože jde o změnu Ústavy, je potřeba nejméně 120 hlasů.

Mezitím už mají poslanci za sebou úvodní část ustavující schůze sněmovny. Na té složili poslanecký slib a sněmovní kluby nominovaly své kandidáty na posty ve vedení dolní komory parlamentu. Volit se bude ve čtvrtek.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme