Koaliční partneři rozhodnou o osudu ODA až v pátek

Ani po několikahodinovém jednání politické rady Čtyřkoalice není jisté, jestli KDU-ČSL a US/DEU přijmou úterní dohodu o řešení dluhu Občanské demokratické aliance u České pojišťovny. Lidovci i unionisté totiž mají o přijatém řešení pochybnosti - definitivní slovo mají říci v pátek. Alianci kvůli deset let starému dluhu ve výši skoro 70 milionů korun hrozí vyškrtnutí z kandidátek. ODA má České pojišťovně do měsíce uhradit 10 miliónů korun a do osmnácti měsíců další dva. Zbytek svého dluhu zaplatí formou splátek Nadaci vzdělávacích programů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Žantovský | Foto: René Volfík | Zdroj: ČTK

Předseda aliance Michael Žantovský je přesvědčen o tom, že ODA svým partnerům dostatečně doložila, že našla přijatelné řešení vyrovnání svého dluhu. Šéfa lidovců Cyrila Svobodu to ale zatím neuspokojuje. "Naším přáním je, aby bylo jasné, že ODA skutečně splácí, aby se vědělo, kdy, kolik a jak zaplatí, a aby bylo jasné, že skrze tento dluh nelze ani alianci ani Čtyřkoalici manipulovat, nebo něco podobného. Takže z tohoto důvodu tam je ještě několik otazníků, které je potřeba vyjasnit", řekl Svoboda po dnešním společném jednání vedení KDU-ČSL a Unie svobody/DEU.

Přehrát

00:00 / 00:00

C. Svoboda o řešení dluhu ODA

Své definitivní stanovisko k dohodě o splácení dluhu aliance a k jejímu dalšímu postavení ve Čtyřkoalici lidovci oznámí po své páteční celostátní konferenci; unionisté po jednání svého celorepublikového výboru, který je svolán také na pátek.

Občanská demokratická aliance bude splácet pohledávku ve výši 56 miliónů korun u Nadace vzdělávacích programů deseti procenty ze svých veškerých příjmů. Oznámil to předseda strany Michael Žantovský s tím, že aliance se tak nebude potýkat s nárůstem sankčních úroků. Česká pojišťovna se darem na školství zbaví velké části dluhu a nadace získá peníze na vzdělávací programy.

Dvanáct miliónů korun, které musí ODA zaplatit České pojišťovně do roku a půl, si půjčí od skupiny patnácti až dvaceti svých členů a sympatizantů. Ty bude zastupovat bývalý předseda strany Jan Kalvoda. Do doby splacení dluhu České pojišťovně bude ODA dávat nadaci pouze pět procent ze svých příjmů. Až začne aliance splácet celých deset procent, měla by nadace získat ročně řádově milióny korun. Kdy ODA vyrovná celý dluh si ale Žantovský netroufl odhadnout. Aliance věří, že takovéto řešení dluhu její čtyřkoaliční partneři přijmou. Lidovci a unionisté však zatím poslední slovo neřekli.

Peníze chce aliance získat ze státních příspěvků za mandáty krajských zastupitelů i senátorů. Radiožurnálu to řekl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, který dodal, že ODA garantuje také serióznost zdrojů, ze kterých zaplatí zmíněných 12 milionů korun. "Máme od ODA ujištění, že všechny zdroje, které jí poskytly peníze, jsou všechno lidé naprosto spolehliví a není žádná obava z toho, že by v tomto případě hrozil nějaký problém," uvedl Svoboda.

Podle Cyrila Svobody se v rámci koalice jedná také o důvěryhodnosti této nadace, v jejíž správní radě pracuje Roman Češka, který byl dříve odpovědný právě za financovní ODA. "Je tam pan Roman Češka, jeho manželka, jsou tam ještě další lidé. ODA je jedním ze zřizovatelů nadace, takže my samozřejmě musíme vzít v úvahu zákon o nadacích, nadačních fondech a další právní předpisy, protože musíme mít naprostou jistotu, že předkládané řešení je naprosto jednoznačné," řekl Svoboda.

Uzavření dohody Radiožurnálu potvrdil mluvčí České pojišťovny Michal Urban. "Podle uzavřené dohody uhradí ODA do 30 dnů část svého dluhu ve výši 10 milionů korun, do 18 měsíců pak další dva miliony. Je to výhodné řešení, které je politicky neutrální a zachovává nominální hodnotu pohledávky, část peněz přitom Česká pojišťovna získá zpátky během poměrně krátké doby a zbytek pak vloží jako dar do Nadace vzdělávacích programů Praha. Této nadaci bude potom ODA svůj dluh dlouhodobě splácet. Nadace bude získané prostředky vynakládat výhradně na veřejně prospěšné účely", uvedl Urban.

Občanská demokratická aliance měla na vyřešení svého deset let starého dluhu stanoveno ultimátum do úterní půlnoci. Lidovci jí totiž pohrozili, že pokud tuto záležitost v dané lhůtě neurovná, zahájí jednání o vyškrtnutí zástupců ODA ze společných kandidátek Čtyřkoalice pro sněmovní volby.

Lenka Šumová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme