Koaliční partneři VV trvají na původní dohodě o církevních restitucích

Koaliční partneři Věcí veřejných trvají na svém. Chtějí, aby strana dodržela koaliční dohodu a církevní restituce podpořila. Pokud by se tak nestalo, ztratila by prý vláda svoji důvěryhodnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věci veřejné jednaly ohledně hlasování o církevních restitucí, Karolina Peak | Foto: Filip Jandourek

Na ranním jednání širšího vedení Věcí veřejných přitom dopadlo hlasování o vracení církevního majetku nerozhodně. VV se tak znovu sejdou dnes večer. Na návrhu o vyrovnání státu s církvemi se už dřív všechny koaliční strany dohodly. Věci veřejné ale nyní svůj souhlas podmiňují úspornými kroky na ministerstvech a úřadech.

Místopředsedkyně TOP 09 a rozpočtového výboru poslanecké sněmovny Helena Langšádlová postoji Věcí veřejných nerozumí. Trvá na tom, aby se dohody dodržovaly. Připomněla, že nejde jen o dohodu mezi koaličními partnery, ale také o dohodu mezi koalicí a 17 církvemi a náboženskými společnostmi.

„Byli bychom velmi nevěrohodným partnerem, pokud bychom netrvali na dokončení vyrovnání s církvemi,“ řekla Langšádlová. Argumenty VV jsou podle ní zástupné, požadavek na dodržení dohod prý není ultimátem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji VV k církevním restitucím mluvili v poledních Ozvěnách dne místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová a politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity

Langšádlová také zdůraznila, že finanční náhrady církvím nebudou pro rozpočet žádnou velkou zátěží.

„Jde o zhruba 2 miliardy korun ročně. Rozpočet přitom dosahuje výše více než bilionu korun. To je jako když máte měsíční příjem 10 tisíc a zvýší se vám náklady o 20 korun. To není v relaci, která by vás mohla zničit,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09.

Politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy si myslí, že VV tuto hru rozehrály i kvůli tomu, že dobře vědí, že vracení církevního majetku není u veřejnosti populární.

„Ony sami jsou ale po všech svých aférách v očích veřejnosti ještě méně populární než církevní restituce,“ řekl Mlejnek. Politolog je přesvědčen, že VV nakonec ustoupí.

Věci veřejné o církevních restitucích nerozhodly, jednat budou znovu večer

Číst článek

„Řeknou si, že kvůli tomu nebudou rozbíjet vládu, protože si spočítají, že by na tom nevydělaly. Rozehrály nějakou účelovou hru a teď musejí dobře zvážit možné důsledky.“

Pokud zachovají svoji nesmiřitelnost, může to znamenat pád vlády a nové volby. To by podle Mlejnka určitě nebyla pro Věci veřejné výhodná situace. Podle průzkumů veřejného mínění, by se teď totiž do parlamentu nedostaly.

Igor Maňour, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme