Koaliční politici nevylučují, že koaliční smlouva nebude

Koalice ODS, TOP 09 a LIDEM může pokračovat i bez podepsané koaliční smlouvy, míní místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Jeho strana ji odmítá podepsat do té doby, dokud se vláda nepřipojí k rozpočtové odpovědnosti na evropské úrovni. To, že nakonec koaliční smlouva nebude, připustila v České televizi i vicepremiérka Karolína Peake z LIDEM.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koaliční lídři ve sněmovně po hlasování o daňovém balíčku | Zdroj: ČTK

Koaliční smlouva je bez podpisu víc než rok a TOP 09 ji odmítá uzavřít, dokud se vláda nepřipojí k dohodě o rozpočtové odpovědnosti na evropské úrovni.

„My nevidíme žádný důvod, proč by vláda neměla.pokračovat. My jsme řekli zcela jasně, že fiskální kompakt je pro nás takovou prioritou, že nemůžeme podepsat koaliční smlouvu, kde by nebyl. To by vypadalo, jako že jsme se smířili s tím, že k němu vláda nepřistoupí. My se s tím nesmíříme, ale to neznamená, že kvůli tomu chceme rozvalit vládu, nebo vyvolat předčasné volby,“ řekl Kalousek.

Požadavek TOP 09, aby se Česko připojilo k fiskálnímu paktu Evropské unie, by v tuto chvíli strana LIDEM podle Peake nepodpořila.

„Úplně nevylučuji, že nebude žádná koaliční smlouva. Nový požadavek TOP 09 mne pochopitelně trochu překvapil. Byť musím konstatovat, že TOP 09 je v tom konzistentní. Nijak se jejich názor nezměnil. Pro mne není koaliční smlouva nějakým se upsáním v koalici jeden druhému. Pro mne je to deklarace vůči voličům, že jsme schopni pracovat v nějakém týmu a máme nějaké priority,“ uvedla Peake.

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka je přesvědčený, že současná vláda už nemůže pro tuto zemi nic dobrého udělat. Nechápe, jak může fungovat koalice ODS, TOP 09 a strany LIDEM, i když nemá víc jak rok podepsanou koaliční smlouvu:

„Zdá se, že koalice je schopna fungovat jakkoliv, i bez koaliční smlouvy. Nevím, jestli vláda ještě může pro zemi něco pozitivního udělat. Bude to přežívání, snaha oddálit volby za každou cenu. Ale nemyslím si, že by byla koalice schopna se vzchopit k nějakým pozitivním krokům, které by například nastartovaly hospodářský růst, nebo by řešily nezaměstnanost.“

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme