Koaliční poslanci zamítli mimořádnou schůzi sněmovny k čerpání evropských peněz

Koaliční poslanci neumožnili konání mimořádné schůze k čerpání evropských peněz tím, že zamítli její program. Schůzi iniciovali sociální demokraté, kteří jsou znepokojeni stavem čerpání peněz z evropských fondů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (vlevo) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na jednání Sněmovny 9. února v Praze

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (vlevo) a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na jednání Sněmovny 9. února v Praze | Zdroj: ČTK

Své znepokojení vyjádřil na plénu sněmovny i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle Sobotky jsou za to zodpovědné pravicové vlády.

"V současné je Česká republika v čerpání zdrojů z fondů Evropské unie čtvrtá nejhorší. Za prvních pět let bylo vyčerpáno pouze 17,4 procenta," upozornil Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání sněmovny sledovala reportérka Věra Masopustová

Sociální demokraté kritizují především situaci na ministerstvu školství. Šéf resortu Josef Dobeš z Věcí veřejných ale odmítá, že by při přípravě operačních programů pochybil.

„Každý měsíc od dubna až do ledna 2012 máme potvrzení, že to čerpání zvládáme. Z toho je jistota i v této těžké situaci, že to stihneme vyčerpat. To znamená Evropská komise opakovaně říká, že to jsme schopni zvládnout tím, jak jsme nastartovali progres zděděných 400 projektů. Dneska jich je 6500, které čerpají tyto peníze,“ uvedl.

Langšádlová: Problémy v resortech ministrů Dobeše a Drábka jsou odlišné

Číst článek

Premiér Petr Nečas v reakci na vstoupení poslanců ČSSD na plénu sněmovny připomněl, že čtyři měsíce před současným programovacím obdobím byla u moci ČSSD, která nedokázala schválit a prosadit jediný operační program.

Jediné, co bylo - jak řekl Petr Nečas – předhozeno, byla struktura více než dvaceti operačních programů. Tato struktura se jednoznačně projevila jako neefektivní, vadná a špatná. Právě ta je podle premiéra na vině systémových problémů, které teď jeho vláda řeší.

Na druhou stranu Nečas připustil, že nemá cenu strkat hlavu do písku, ale je třeba připustit si, že nepatříme ke členským zemím, které čerpají dobře. Místo na chvostu mezi Rumunskem, Bulharskem a Itálií nám čest nedělá.

Opozice kritizuje ve sněmovně koalici ještě před hlasováním o programu

Číst článek

Česku tedy hrozí, že nevyčerpá 53 miliard korun v operačním programu Vzdělaní pro konkurenceschopnost. Unie už pozastavila čerpání 1, 2 miliardy. Premiér Petr Nečas připouští, že situace je vážná. Odmítá ale, že by byla beznadějná.

„Pokud jde o spekulace o případném zastavení celého operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost či ztrátu celé finanční alokace, je pravdou, že komise má možnost aplikovat úplné pozastavení plateb. Současné rozhodnutí bylo učiněno podle článku, který stanoví jasný postup tak, aby platby mohly být obnoveny,“ říká premiér a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

K tématu čerpání evropských dotací mluvili v Ozvěnách dne předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura a poslanec KSČM Jiří Dolejš

„S panem ministrem školství jsem o této věci opakovaně jednal a pan ministr činí kroky k nápravě. Má k tomu stanovené i časové lhůty."

Premiér Nečas zároveň apeloval napříč politickým spektrem, aby politici nepromítali do čerpání domácí půtky, ale společně usilovali o účinné využití prostředků v zájmu celého státu.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš nicméně považuje svolávání mimořádných schůzí za užitečný test ochoty vlády bavit se s opozicí. „Že se kolegové z koalice nechtěli bavit v rámci přijatého bodu, to o něčem svědčí. Minimálně v tom ohledu, že nemají ve svých koaličních řadách jasno, jak tento problém chtějí vyřešit,“ podotkl Dolejš.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme