Koaliční rada by měla vyřešit spor o zvýšení platů ústavních činitelů

Koaliční rada by dnes měla projednat, jaká cifra se od příštího roku objeví na výplatnicích ústavních činitelů. Rozpočtový výbor sněmovny chce jejich platy zvednout o 14 procent, podle premiéra Bohuslava Sobotky je to moc. Chystá se proto dohoda, na které se ve výboru shodly všechny strany, a ta by měla návrh ještě zvrátit. K podpoře nižšího zvýšení platů poslanců, senátorů, ministrů, ale i prezidenta republiky chce premiér přesvědčit i koaliční partnery.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 10.6.2014, Bohuslav Sobotka (vpravo)

Poslanecká sněmovna 10.6.2014, Bohuslav Sobotka (vpravo) | Foto: Filip Jandourek

„Můj názor je, že maximální zvýšení by mělo být o 3,5 procenta,“ zopakoval po jednání rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka.

Svoji představu opřel o růst platů zaměstnanců veřejného sektoru, které se od Nového roku zvednou také o 3,5 procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koaliční rada by dnes měla vyřešit, jak to bude se zvyšováním platů ústavních činitelů. Jednání sleduje Věra Masopustová

A zatímco šéf rozpočtového výboru Václav Votava z ČSSD čtrnáctiprocentní zvýšení platů podporuje, jeho stranický kolega Jaroslav Foldyna stojí za Bohuslavem Sobotkou. Ani jemu se nelíbí, že by k základu platu mělo zákonodárcům a dalším ústavním činitelům přibýt zhruba osm tisíc korun:

„Argumentům lidí, kteří říkají, že je to nejnižší poslanecký plat v Evropě, rozumím. Ale jako pro levicového politika jsou pro mne důležitější argumenty druhé, jak žijí lidé kolem mne. Nedovedu si představit, že bych jim byl schopen vysvětlit, že dostanu přidáno tolik. Proto budu podporovat návrh premiéra.“

Vláda původně navrhovala, aby platy, které zmrazila od roku 2011 do konce letošního roku vláda Petra Nečase, stouply o symbolické jedno procento. To se ale poslancům zdálo málo, a tak se opozice s koalicí vzácně shodla na kompromisu. Rozpočtový výbor nakonec jednomyslně odhlasoval návrh, podle kterého by měly platy poskočit o procent 14. Všichni to pak označili za jediný možný způsob, jak situaci vyřešit. Za hnutí ANO to potvrdil místopředseda rozpočtového výboru Jan Volný:

„My jsme jako vládní návrh dávali jedno procento. Potom jsme na koaliční radě uvažovali o 3,5. Nicméně nebylo to průchodné a konsenzus je tento model. Myslím si, že ve vztahu k platům soudců a státních zástupců je to korektní. Máme nejméně a myslím si, že to nějaký smysl má. Prostě byla to jediná možná dohoda napříč sněmovnou.“

Stejný názor jako Jan Volný má i šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Se čtrnáctiprocentním růstem platů ústavních činitelů souhlasili i komunisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nastavení mezd ústavních činitelů diskutovali místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková a člen rozpočtového výboru za TOP 09 František Laudát

„Pokud jde o výši, hledal se politický konsenzus napříč celým politickým spektrem. A musím říci, že všechny politické frakce hlasovaly pro tento dohodnutý pozměňovací návrh,“ potvrdil poslanec Jiří Dolejš.

Sankce za neúčast?

Na debatu o zvýšení platů ústavních činitelů už není moc času. Druhé a třetí čtení zákona ve sněmovně i s projednáním v Senátu a podpisem prezidenta se musí stihnout tak, aby mohla příslušná novela začít platit od ledna příštího roku. Jinak zůstává v platnosti původní předloha Nečasovy vlády, podle které by tyto platy stouply ještě větším skokem, konkrétně o 26 procent.

Koaliční rada by dnes tedy měla vyřešit, jak to nakonec bude. KDU-ČSL se nelíbí, že s návrhem zvýšit platy jen o 3,5 procenta přišel premiér Sobotka pozdě, tedy až po té, co se našel čtrnáctiprocentní kompromis.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola ale říká, že jeho strana je připravená jednat:

„U nás i tyto hlasy zaznívaly a rozhodně nebyly v nějaké menšině nebo jako okrajové. V tuto chvíli je na tahu pan premiér, který přichází s nějakým návrhem, byť tak nestandardně řešeným přes média. Pokud se shodne koalice, tak má kompromis velkou šanci na úspěch. Bude to těžké, protože si myslím, že rozpory jsou i uvnitř ČSSD.“

Hnutí ANO se podle šéfa jeho poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka rozhodne, až uslyší, s čím konkrétně ČSSD na koaliční radu přijde:

„V současné době existuje nějaká dohoda politických klubů, která měla za cíl nastavit mechanismus řešení platů poslanců. Sociální demokracie změnila názor a my čekáme, že přijdou s nějakým konkrétním návrhem.“

Nižší zvýšení platů není to jediné, co chce ČSSD změnit. Do platové novely by se podle ní měly dostat i sankce za neúčast poslanců a senátorů na schůzích parlamentních komor bez řádné omluvy.

Vývoj platu poslanců a senátorů | Foto: Český rozhlas

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme