Lídři ANO a ČSSD po měsících podepsali koaliční smlouvu. Vláda zamíří pro důvěru do sněmovny

Lídři hnutí ANO a ČSSD den před hlasováním sněmovny o důvěře podepsali koaliční smlouvu. V minulých týdnech dokument podepsali i poslanci obou subjektů zastoupených v menšinovém kabinetu. Druhá vláda v čele se šéfem ANO Andrejem Babišem požádá sněmovnu o důvěru ve středu.

Aktualizováno Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka, předseda ČSSD Jan Hamáček, premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda parlamentního klubu ANO Jaroslav Faltýnek | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš s druhým mužem hnutí Jaroslavem Faltýnkem na jedné straně stolu. Na druhé pak ministr vnitra, zahraničí a předseda ČSSD Jan Hamáček spolu se šéfem sociálnědemokratických poslanců Janem Chvojkou. Tak vypadalo úterní podepisování klíčového dokumentu nové vlády.

Babiš novinářům po podpisu koaliční smlouvy řekl, že si přeje, aby vláda byla jeden tým. „Aby to fungovalo podstatně lépe než v minulé koaliční vládě," připomněl kabinet šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, ve kterém za ANO plnil před svým loňským květnovým odvoláním Babiš roli ministra financí.

Premiér také doufá, že už nebude muset koaliční dohodu příliš číst, protože by to znamenalo, že se objevil nějaký problém. Podle Hamáčka koaliční smlouva prošla vnitrostranickým hlasováním sociální demokracie v referendu, od té doby se na ní nic neměnilo.

Chvojka pak novinářům řekl, že podpis koaliční smlouvy ukončí nestabilitu v Česku. Za zásadní priority sociální demokracie v kabinetu označit hrazení prvních tří dnů nemoci, zálohované výživné a navýšení rodičovského příspěvku.

„Ministři ČSSD garantují, že se naše priority budou realizovat," uvedl. Hamáček označil za další prioritu bezpečnost.

Vláda míří před poslance

Pro důvěru do sněmovny si nový kabinet v čele s Babišem půjde ve středu, jednání začíná v devět hodin ráno. ANO a ČSSD disponuje v dolní komoře jen 93 z 200 hlasů.

KSČM podepsala s hnutím ANO dohodu o toleranci vlády

Číst článek

Počítá proto s podporou 15 komunistických poslanců. KSČM se ve zvláštní dohodě s ANO k toleranci zavázala krátce před podpisem koaliční smlouvy.

Zástupci zbývajících šesti stran a hnutí zastoupených ve sněmovně v úterý deklarovali, že budou hlasovat proti vládě.

Středeční jednání poslanců o důvěře se uskuteční 263. den od parlamentních voleb loni v říjnu, z nichž nynější složení dolní komory vzešlo.

Pokud by vláda důvěru nezískala, musela by podat demisi, podobně jako první Babišův kabinet letos v lednu. Třetí pokus o sestavení vlády by pak náležel předsedovi Sněmovny, kterým je Radek Vondráček z ANO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme