Koaliční smlouva by mohla být hotová příští týden, uvedl Fiala po dalších jednáních o nové vládě

Jednání koalic Spolu a Piráti a STAN probíhají dobře, ve většině programových otázek se oba subjekty shodují. Po jednáních to uvedl kandidát na premiéra z koalice Spolu Petr Fiala (ODS). Koaliční smlouva by tak podle něj mohla být hotová už příští týden. O neshodách budou dál subjekty dále jednat – podle Fialy je třeba dořešit některé věcné či formulační body nebo to, jakými prostředky dosáhnout deklarovaných cílů.

Praha (Aktualizováno: 14:42 26. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koaliční smlouva by mohla být podle Petra Fialy (ODS) hotová už příští týden | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Do příštího týdne bude na formulaci dokumentů a jejich právních aspektech pracovat speciální skupina expertů. Budou v ní například šéfové klubů ODS, lidovců a Pirátů Zbyněk Stanjura, Marek Výborný a Jakub Michálek či zástupce Starostů Stanislav Polčák.

‚Bude výborná reprezentantka.‘ Koalice Spolu a Pirátů se STAN chce v čele sněmovny Pekarovou Adamovou

Číst článek

Koaliční smlouvu chtějí mít Spolu s Piráty a Starosty hotovou příští týden. Poté ji posoudí orgány všech pěti stran, například lidovci by dokument měli schvalovat na zasedání širšího vedení 5. listopadu.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš potvrdil, že smlouvy bude schvalovat jako všechny podobné dokumenty celostátní fórum.

„Na programových cílech se domluvíme,“ shrnul Fiala. Dodal, že koalice plní harmonogram přípravy vlády, který si stanovila. Podpis koaliční smlouvy a programu strany plánují k 8. listopadu, kdy se má poprvé po volbách sejít sněmovna.

Personální obsazení

Strukturu vlády ani obsazení jednotlivých ministerstev zatím Fiala nechtěl komentovat. „Uvažujeme o ministrovi pro evropské záležitosti i členovi vlády, který by se zabýval digitalizací. Ale musíme si být jisti tím, že víme, co tito členové vlády budou dělat, jaké budou mít kompetence a jak bude jejich role definována,“ řekl Fiala novinářům.

Už dříve se hovořilo o tom, že by Spolu mělo připadnout devět křesel ve vládě a Pirátům se STAN šest. Koalice ale aktuálně rozdělení ministerstev potvrdit nechtějí. „Počet rozdělení křesel není ještě domluven,“ řekl Fiala. „V tuto chvíli preferujeme jednání o programu a o celkové struktuře vlády, aby to dávalo smysl,“ doplnil.

Návštěva prezidenta

Fiala také plánuje navštívit v nemocnici prezidenta Miloše Zemana, ovšem až bude hospitalizován na standardním pokoji.

„Setkání by se mělo uskutečnit ve chvíli, kdy pan prezident bude na běžném pokoji, což znamená, že bude schopen běžných pracovních schůzek,“ řekl Fiala.

Podle něj schůzka zatím nepospíchá. Je možné, že do ustavující schůze nové Sněmovny 8. listopadu se Zemanův zdravotní stav výrazně zlepší, řekl. „Počkám, až budu pozván panem prezidentem a bude možné s ním mluvit o tom, co čeká Českou republiku v příštích dnech a týdnech,“ dodal šéf ODS.

Prezident je v péči Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze od neděle 10. října, podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele nemocnice Miroslava Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Kancelář prezidenta republiky ani nemocnice žádné bližší informace k Zemanovu onemocnění neuvedly, podle nepotvrzených informací médií má Zeman vážné problémy s játry.

ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme