Koaliční smlouva počítá s tresty i pro firmy

Za závažné delikty by mělo být možné potrestat celou firmu a ne jen jejího konkrétního zaměstnance - to je minimálně jeden ze závazků, který si v koaliční smlouvě vytkla ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Jak by to konkrétně mělo vypadat, to se teprve bude řešit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákony, legislativa, paragraf

Zákony, legislativa, paragraf | Foto: Filip Rožánek

Tato úvaha není u nás nová. Tresty pro firmy už se snažila prosadit například bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Do voleb se to ale nestihlo, současné ministerstvo spravedlnosti tedy začíná znovu od čistého stolu.

Podle současného šéfa resortu Jiřího Pospíšila se bude muset dohodnout i to, jestli na těchto návrzích bude pracovat on, anebo ministr vnitra:

Přehrát

00:00 / 00:00

O trestech pro firmy jako celek mluvila v odpoledním Radiožurnálu rtedaktorka Veronika Malá

„Předpokládám, že budeme vést diskusi s panem ministrem Johnem, zda odpovědnost právnických osob – ať už správní nebo trestní – bude navrhovat ministerstvo spravedlnosti nebo ministerstvo vnitra. Jsme dohodnuti s panem Johnem, že se během 14 dnů potkáme a věci, které spadají do působnosti vnitra i spravedlnosti, si rozdělíme,“ řekl Pospíšil.

Soudy, nebo úřady

Vyřešit se podle Pospíšila potom bude muset zejména to, jestli by tresty pro firmy řešily soudy, tím pádem by spadaly pod trestní právo, anebo by se řešily správní cestou.

Která s obou možností má navrch? To se nedá jednoznačně říct, názory se totiž různí. Jednoznačným zastáncem právě té správní cesty je předseda obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra: „Je třeba si uvědomit, že pokud jde o sankci jako takovou, tak už dnes správní právo disponuje velmi tvrdými sankcemi.“

Sám ministr Pospíšil nemá jasnou preferenci, nicméně k soudnímu řešení je zdrženlivý. Určité výhody by nicméně byl schopný najít sociální demokrat Jeroným Tejc. „Pro mne bude klíčové, aby byla zaručena nezávislost rozhodování, a to si myslím, že bude lépe zajištěna, pokud bude v rámci trestního práva.“

A poslední názor ze státního zastupitelství - hlavně ať zákon vznikne rychle, ideálně v horizontu měsíců. Zavedení trestů i pro firmy je totiž potřeba.

Typy trestů

Sankcí v nabídce je celá řada. Některé z nich zmiňuje náměstek vrchní státní zástupkyně v Olomouci Martin Suchý:

„Je tam samozřejmě široká škála postihů, které jsou stejné v trestním i správním právu. Zejména by to měla být pokuta, nebo možnost zrušení firmy. Lze uvažovat o zákazu účasti na státních zakázkách, nebo by firmy obtížně dosahovaly na státní dotace.“

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme