Rozdělení křesel i pojistky ČSSD. Jak vypadá koaliční smlouva nově vznikající vlády Andreje Babiše?

Rozdělení ministerských křesel, způsob hlasování i „pojistky“ sociální demokracie. Jak vypadá aktuální návrh koaliční smlouvy hnutí ANO a ČSSD? Přečtěte si, za jakých podmínek má fungovat nově vznikající kabinet opírající se o podporu komunistů.

uvnitř dokument Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Jan Handrejch / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Smluvní strany se dohodly, že ve vládě, která bude mít celkem 15 členů, bude uplatněno zastoupení hnutí ANO 2011 a ČSSD v poměru 10 : 5,“ píše se třeba hned v prvním bodě koaliční smlouvy, na které se špičky ANO a ČSSD dohodly minulý týden.

Jména nových ministrů ANO zůstanou zatím tajná. Hnutí je před referendem ČSSD nezveřejní

Číst článek

Sociálním demokratům má tak připadnout pětice resortů – vedle vnitra a zahraničí je to také ministerstvo práce a sociálních věcí, kultury a zemědělství. Vedení strany už slíbilo, že jména svých kandidátů do vlády zveřejní před referendem, které začne příští týden.

Oproti tomu premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pondělí během výjezdu do Ústeckého kraje uvedl, že jména nových ministrů za ANO v případné vládě s ČSSD zatím nezveřejní. Podle jeho slov nominanty hnutí uslyší nejdříve prezident Miloš Zeman.

Závazky i pojistky

Zpátky ale ke koaliční smlouvě. Ta obsahuje také závazek koaličních partnerů podpořit během hlasování vládní návrhy či personální nároky na ministry – ti mají ve svých resortech respektovat „zásadu vysoké odbornosti a morální bezúhonnosti“.

Vedle toho se v dokumentu píše i o takzvaných pojistkách. Pokud tak pětice ministrů za ČSSD podá podle návrhu demisi, znamená to pád celého kabinetu.

Vláda bez záruk i nefungující pojistky. Tři politologové hodnotí možný kabinet hnutí ANO s ČSSD

Číst článek

Záruky požadovala sociální demokracie mimo jiné kvůli trestnímu stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Strana si totiž na dubnovém sjezdu odhlasovala, že má problém s trestně stíhaným premiérem. Na variantu, ve které by Babiš nebyl premiérem, ale hnutí ANO nepřistoupilo.

„V případě prvoinstančního odsouzení jakéhokoliv člena vlády, pokud ten v přiměřeném čase od vynesení rozsudku neodstoupí, pozbývá tato koaliční smlouva platnosti,“ píše se tak v posledním bodě smlouvy.

Původně přitom ČSSD požadovala, aby prvoinstančně odsouzený člen vlády na svůj post okamžitě rezignoval, to se jí však prosadit nepodařilo. Stejně jako snahu o odvolání zástupců SPD z vedoucích postů v Poslanecké sněmovně.

Přečtěte si aktuální návrh koaliční smlouvy mezi hnutím ANO a ČSSD, které získal Radiožurnál:

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme