Koaliční špičky se pokusí otupit spor mezi ministry Babišem a Němečkem

Vládní koalice čelí dosud nejvážnější roztržce mezi ministry. Jejími aktéry jsou vicepremiér Andrej Babiš z hnutí ANO a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD. Oba se slovně napadli už na konci minulého týdne. Spor tehdy uklidňoval až premiér Bohuslav Sobotka. Dnes se s Babišem sejde znovu a přestřelku chce řešit i koaliční rada. Šéf hnutí ANO totiž kritiku dál stupňuje. Kvůli hospodaření ostravské fakultní nemocnice za éry, kdy jí šéfoval Němeček, Babiš dokonce chystá trestní oznámení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babiš, Sobotka a Bělobrádek | Foto: Český rozhlas

Ministr Němeček nové útoky na svoji osobu nekomentuje. Vzkázal pouze, že chce řešit "skutečné problémy českého zdravotnictví, a ne eskalovat rozmíšky uvnitř vládní koalice." Už dřív navíc svého stranického šéfa, premiéra Bohuslava Sobotku, ujistil, že policie vyšetřování hospodaření ostravské nemocnice zastavila. I kvůli tomu má Sobotkovu podporu.

„Nevšiml jsem si čehokoliv, co by byla nějaká chyba pana ministra Němečka za těch 10 měsíců, kdy je ve funkci. Ta debata se ani netýká fungování pana ministra v uplynulých 10 měsících a já jsem si nevšiml si žádného zaváhání, na které by poukazoval seriózně některý z našich koaličních partnerů,“ řekl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání koaliční rady mluvila Lenka Jansová

Jenže vicepremiér Babiš zkraje týdne kritiku na adresu vládního kolegy zopakoval. Konkrétně mu vadí sporný nákup kybernetického nože nebo počítačové tomografie - takzvaného cétéčka. Ostravská fakultní nemocnice pod vedením Němečka pořizovala zdravotnické přístroje podle Babiše dvakrát dráže:

„My jsme trvale kritizováni Evropskou unií, že naše zdravotnictví není transparentní, že skutečně se často nakupují přístroje předražené. Tak si myslím, že v tom musíme udělat pořádek,“ řekl Babiš.

Spor se poprvé vyhrotil minulý týden. Babiš tehdy na Twitter napsal, že ministr Němeček je evropský rekordman v předražování zakázek. Na mimořádné páteční večerní schůzce se šéfem ANO se roztržku snažil zažehnat premiér Sobotka. Podle všeho se mu to ale úplně nepodařilo.

Svatopluk Němeček a Andrej Babiš | Foto: Český rozhlas

Milan Kopp, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme