Koaliční strany vyjednávají o dalším postupu

V Poslanecké sněmovně pokračovala celý den politická jednání o východisku ze současné koaliční krize. Řešení patové situace by mohla přinést středeční schůzka všech tří koaličních stran. Představitelé KDU-ČSL i ČSSD zatím tvrdí, že ze svých požadavků neustoupí. Zároveň ale nevylučují, že prostor k dohodě existuje. Do sporu mezi lidovci a sociálními demokraty dnes poprvé vstoupila Unie svobody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Kühnl a Pavel Němec | Foto: Michal Krumphanzl

Předseda unionistů Pavel Němec na mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že jeho strana nezůstane ve vládě, která by byla závislá na komunistech. "Nechceme v tuto chvíli dávat žádné bianco šeky lidovcům a projevovat s nimi solidaritu, to si myslím že není na místě, ale platí a platilo to historicky a bude to platit i nadále, že Unie svobody se nebude podílet na žádném řešení, které by zvyšovalo vliv komunistů."

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Michala Krause je to o důvod víc, aby se sociální a křesťanští demokraté dokázali dohodnout. Řešení vidí v tom, že Stanislav Gross přestane mluvit o odchodu lidoveckých ministrů a ti naopak přestanou požadovat jeho demisi. "Jestliže něco říkám jeden týden, tak druhý týden to přestanu říkat a pokud to přestanu říkat, tak je možné se dohodnout," myslí si Kraus.

To ale pobouřila šéfa lidovců Miroslava Kalouska. Podle něj se problém odchodem ministrů za KDU-ČSL nevyřeší. "Problémem je, že předseda společné koaliční vlády je ekonomicky napojen na příjmy z pochybného podnikání. Ten problém odstraníme tím, že to pan předseda vlády bude aktivně řešit."

Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda v dopise oficiálně požádal o svolání celostátní konference strany. Ta by podle něj měla ještě do středeční schůzky koalice řešit další postup křesťanských demokratů. Ostatní členové předsednictva strany ale pro svolání širšího grémia nevidí důvod.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme