Koaliční vládu čeká v pořadí čtvrté hlasování o nedůvěře

Už počtvrté budou dnes poslanci hlasovat o nedůvěře vládě. I tentokrát ho vyvolala opoziční sociální demokracie. O hlasování začala poprvé mluvit po kauze poslance Jana Moravy. Termín ale naplánovala na týden po krajských volbách a před druhým kolem voleb do Senátu. Jestli koalice nebo opozice získá zítra většinu hlasů, ale zatím není jisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cedule Poslanecká sněmovna | Foto: Marián Vojtek

Stále není jisté, jak se zítra zachovají nezařazení poslanci nebo někteří rebelové z vládních stran. Opozice k vyslovení nedůvěry vládě potřebuje 101 hlas. Sociální demokracie společně s komunisty má ale jen 96.

Vláda dostane podporu všech poslanců koalice, ujišťuje šéf zelených Martin Bursík. Nepochybuje, že Topolánkův kabinet podpoří i Věra Jakubková. Ta dosud neoznámila, zda vládu v hlasování o nedůvěře podrží. Bursík postoj poslankyně bere s nadhledem.

"Já trochu na to začínám být zvyklý, že ona vždycky trochu napíná ten provaz a napíná nás i koaliční poslance a veřejnost. A rozhoduje se až na poslední chvíli. Tak já si o tom něco myslím, ale nezbývá mi než trpělivě to snášet," uvedl Bursík. Dodal, že Jakubkové připomene případné důsledky pádu vlády. Pokud by ji nepodpořila, byla by podle něj odpovědnost i na ní.

Většina nezařazených poslanců se chce rozhodnout o tom, jestli vládu podpoří, až zítra. Mezi nimi bude i bývalý sociální demokrat Petr Wolf. "Já si myslím, že vždycky musí zvítězit zdravý rozum. Takže uvidíme. Zítra ráno počkám na rozpravu, uslyším, co se bude říkat na plénu a potom se rozhodnu," řekl Wolf.

Jasné slovo už zaznělo od lidovců, kteří odmítli nabídku ČSSD na případné sestavení společných krajských koalic, pokud by vyslovili nedůvěru vládě. Poslanci KDU-ČSL proti kabinetu hlasovat nebudou, oznámil šéf strany Jiří Čunek: "Já vím, že třináct lidoveckých hlasů bude hlasovat pro tuto vládu."

Veronika Malá, Katka Brezovská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme