Koaliční vyjednavači opět o vládních prioritách

Kvůli doladění programových priorit Grossovy vlády se naposledy sešli koaliční vyjednavači. Ve hře jsou ještě požadavky lidovců na zmínku o nutnosti uzavřít smlouvu mezi Českou republikou a Vatikánem a také záměr sociální demokracie upravit zákoník práce. Naopak se už vládní koalice domluvila například na novomanželských půjčkách nebo tisícikorunovém příspěvku pro rodiče prvňáčků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Smyslem této sociální dávky si ale nejsou jisté ani námi oslovené matky malých dětí. Jeden názor za všechny: "Tak to se domnívám, že uvítá asi každá maminka. Ovšem otázkou, je kde by se ty peníze vzaly, protože jinak je to přelévání peněz z jedné strany na druhou, a to asi také není dvakrát dobré," řekla Radiožurnálu jedna z matek.

Vládní programové prohlášení má dnes odpoledne schvalovat kabinet. Na tomto základě následně bude vláda žádat sněmovnu o důvěru.

Nikdo ze zákonodárců ČSSD nemá podle Stanislava Grosse závažnější výhrady k připravovanému programovému prohlášení jeho koaliční vlády. Úřadující předseda sociálních demokratů a premiér to řekl po včerejším tříhodinovém večerním jednání vedení strany s poslanci a senátory zvolenými za ČSSD. "Od nikoho z účastníků debaty nezazněly nějaké závažnější výhrady nebo pochybnosti o tom, že by v tuto chvíli bylo programové prohlášení v podobě, která by nebyla hodna jeho podpory," oznámil premiér.

Žádné větší komplikace při dokončování programu nepředpokládají ani obě menší koaliční strany. Většinu sporných bodů se podle slov místopředsedy KDU-ČSL a ministra dopravy Milana Šimonovského podařilo vyřešit už na pondělní schůzce lídrů koalice.

Grossův kabinet už požádal tento týden Poslaneckou sněmovnu, aby mu 24. srpna vyjádřila důvěru. Nemusí to být jednoduché. Vládní koalici hrozí, že nebude mít ve sněmovně většinu. Komunisté zřejmě nevyjdou vstříc ČSSD a nevypárují při hlasování dva vážně nemocné poslanec ČSSD. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček zdůraznil, že jeho strana nesouhlasí s chystaným programovým prohlášením vlády a k párování proto nevidí důvod.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme