Kocáb: Jednání o možné stavbě památníku v Letech u Písku začala

Nový ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb už začal jednat o osudu vepřína v Letech u Písku. Ten je na místě, kde za druhé světové války stál sběrný tábor, ve kterém zahynulo přes 300 Romů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Kocáb

Michael Kocáb | Foto: Marián Vojtek

Výstavba památníku pro romské oběti je jednou z priorit Kocába v jeho nové funkci. Nejdřív chce ale mluvit s ostatními členy vlády. Předběžný příslib financí za tímto účelem prý už získal:

"Řekněme, že předběžný příslib o tom, že jednání o prostředcích by mohlo být úspěšné, už mám. Ale nebude to jednoduché a samozřejmě závisí to na mnoha faktorech. Mám určitou naději v této věci a doufám, že se potvrdí."

Zrušení či přemístění vepřína požadují již roky představitelé některých romských organizací. Podle nich je vepřín na místě bývalého sběrného tábora nedůstojný a zneuctívá památku obětí.

Na přemístění vepřína a vybudování důstojného památníku obětem romského holocaustu apelovaly už i různé mezinárodní organizace.

Velkokapacitní vepřín v Letech | Foto: Jan Rosenauer

Václava Marešová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme