Kocáb: Jednání o možné stavbě památníku v Letech u Písku začala

Nový ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb už začal jednat o osudu vepřína v Letech u Písku. Ten je na místě, kde za druhé světové války stál sběrný tábor, ve kterém zahynulo přes 300 Romů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Kocáb | Foto: Marián Vojtek

Výstavba památníku pro romské oběti je jednou z priorit Kocába v jeho nové funkci. Nejdřív chce ale mluvit s ostatními členy vlády. Předběžný příslib financí za tímto účelem prý už získal:

"Řekněme, že předběžný příslib o tom, že jednání o prostředcích by mohlo být úspěšné, už mám. Ale nebude to jednoduché a samozřejmě závisí to na mnoha faktorech. Mám určitou naději v této věci a doufám, že se potvrdí."

Zrušení či přemístění vepřína požadují již roky představitelé některých romských organizací. Podle nich je vepřín na místě bývalého sběrného tábora nedůstojný a zneuctívá památku obětí.

Na přemístění vepřína a vybudování důstojného památníku obětem romského holocaustu apelovaly už i různé mezinárodní organizace.

Velkokapacitní vepřín v Letech | Foto: Jan Rosenauer

Václava Marešová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme