Kocáb podá demisi, resort nejspíš převezme premiér

Poslední člen Fischerovy vlády za Stranu zelených, ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb, podá po dnešním jednání kabinetu demisi. Nahradí ho pravděpodobně sám premiér Jan Fischer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čestný host Michael Kocáb | Foto: Tomáš Adamec

Ministr Michael Kocáb opouští Fischerův kabinet, protože Strana zelených, která ho nominovala, stáhla svou podporu vládě. Podle Kocába by jeho resort měl převzít přímo premiér.

„Stejně si musíme říct a vytipovat body, které budou mít přednost a čím lépe to bude předáno, tím je větší naděje, že to bude pokračovat zdárně ke konci. Máme před sebou nějaké dva tři měsíce,“ uvedl Kocáb.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška je s tím, že se ministerstva ujme premiér, spokojený. „Lidskoprávní agenda má mít co nejpevnější a nejvyšší místo mezi vládními prioritami. To znamená, že když tuto agendu převezme premiér, mi přijde jako naprosto adekvátní pro to překlenovací období. Po volbách by měla být opět převzata příslušným a samostatným ministrem pro lidská práva,“ uvedl Liška.

Zelení se rozhodli dál vládu nepodporovat poté, co premiér rozhodl, že odcházejícího ministra životního prostředí Jana Dusíka nahradí dosavadní ministr zemědělství Jakub Šebesta nominovaný za ČSSD.

ODS kvůli tomu pohrozila stažením svých ministrů, teď ale svá slova mírní s tím, že by to dva měsíce před volbami nebylo rozumné. Občanští demokraté chtějí, aby se zelení vrátili k podpoře úřednické vlády. Podle nich by se tak vyvážila rovnováha sil mezi ČSSD a ODS.

Případný návrat Strany zelených do vlády podmiňuje předseda strany Ondřej Liška tím, že premiér Jan Fischer požádá elektrárenskou společnost ČEZ o předložení čistější varianty modernizace uhelné elektrárny Prunéřov. Zároveň musí vláda schválit novelu horního zákona.

Václava Marešová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme