Kočí prý chystala puč ve VV spolu s ODS. Záměrně jsem lhala, tvrdí

Poslankyně Kristýna Kočí se údajně pokusila o puč uvnitř Věcí veřejných ve spolupráci s ODS. Akci připravovala tři čtvrtě roku, vyplývá z informací serveru Týden.cz. Usvědčovat ji má tajně pořízená nahrávka z jedné z pražských restaurací, kde odvolaná šéfka poslaneckého klubu VV jednala se dvěma někdejšími stranickými kolegy. Kočí tvrdí, že na nahrávce záměrně šířila spekulace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kristýna Kočí (Věci veřejné) | Foto: Filip Jandourek

Celý záznam, který má časopis Týden k dispozici, obsahuje řadů dohadů o tom, proč někteří poslanci zatím neodešli z Věcí veřejných, co se děje uvnitř ODS, i o tom, jakým způsobem poslanci Jaroslav Škárka i Kristýna Kočí spolupracují s deníkem Mladá fronta Dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfredaktor časopisu Týden František Nachtigall vysvětloval okolnosti nahrávky v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Nahrávka je poměrně dlouhá, my ji ještě analyzujeme a ověřujeme spoustu věcí. V tuto chvíli jsme zveřejnili to, co jsme považovali buď za prověřené nebo za neprověřitelné, a v podstatě z nahrávky vyplývají okolnosti, za kterých došlo k vládní krizi a rozkolu uvnitř Věcí veřejných. Vyplývá z ní i způsob komunikace a spolupráce mezi jednotlivými aktéry,“ potvrdil Radiožurnálu šéfredaktor Týdne František Nachtigall.

Podle Týdne Kočí na nahrávce hovoří například o svém spojení se šéfem poslanců ODS Petrem Tluchořem. "Tahle akce je projekt společný, tři čtvrtě roku chystaný," říká na záznamu Kočí. V další části nahrávky poslankyně a dva další účastníci schůzky mluví o poslancích nejmenší vládní strany. Probírají, kdo by mohl z VV odejít a přidat se k trojici "odpadlíků" Kočí, Škárka a Stanislav Huml.

Kočí autentičnost nahrávky potvrdila. V reakci na informace Týdne uvedla, že v rozhovorech s kolegy "záměrně potvrzovala a dále rozvíjela spekulativní informace", protože byla varovaná, že jí může někdo natáčet.

Řekla také, že na inkriminované schůzce hovořila se spolustraníky z Moravskoslezského kraje - tajemnicí Markétou Dobešovou a členem frýdeckomístecké organizace a zároveň sponzorem Lukášem Víchem.

„Dostala jsem informaci už v pátek, že moji bývalí kolegové z Moravskoslezského kraje mohou nahrávat schůzky se mnou, proto jsem záměrně ve všech dalších vedených rozhovorech osobně i po telefonu potvrzovala a posouvala dál spekulativní informace, které už od čtvrtka šíří moji kolegové pan Bárta, John či Babák,“ tvrdí Kočí.

Nečas podíl ODS na rozkolu Věcí veřejných odmítl

Předseda VV Radek John ale vidí organizátory údajného puče mezi členy ODS. "Je to útok jedné frakce ODS, kmotrovské akce. Není to jistě věc celé ODS," řekl John. Nejmenší vládní strana chce případ prodiskutovat na večerním zasedání dvanácti zástupců vládních stran, které svolal premiér Petr Nečas.

„Pokud se ukáže, že jsou zveřejněné údaje pravdivé, vrhlo by to nové světlo na události minulého týdne, ale i na budoucnost. Věříme, že i koaliční strany vyvinou maximální úsilí, aby společná koaliční jednání navzdory těmto mediálním informacím pokračovala. Vzhledem k vážnosti a celkové destruktivitě ataku, který probíhal v těchto dnech, ale voláme po rychlém, jasném a vůči veřejnosti zcela srozumitelném řešení,“ zdůraznil předseda VV.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce premiéra a předsedy ODS Petra Nečase

Premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas kauzu považuje za absurdní a nařčení, že se ODS podílela na vnitrostranickém převratu ve straně Věci veřejné, odmítá.

„Považují za nepřijatelné v politice používání estébáckých metod, například záměrné nahrávání politiků při rozhovoru. Je zjevné, že cílem zveřejnění nahrávky je odpoutat pozornost od samotné podstaty problému, který řešíme v posledních dnech, a je proto nezbytné tyto problémy znovu pojmenovat. Nikdo z řad ODS nenaváděl některé představitele Věcí veřejných, aby dávali peníze v obálkách svým poslancům,“ uvedl Nečas.

Spekulace odmítl i předseda sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř, který byl na nahrávce také zmiňovaný. "Je zcela absurdní, že si může někdo myslet, že bych před tři čtvrtě rokem, když neexistoval klub Věcí veřejných, začal připravovat spiknutí uvnitř tohoto neexistujícího klubu," podotkl Tluchoř.

Lídři koalice řeší vládní krizi na společné večeři v Kramářově vile. | Foto: Filip Jandourek

Škárka a Kočí minulý týden podali trestní oznámení na ministra dopravy a faktického lídra VV Víta Bártu kvůli podezření z uplácení. Bárta údajně dal Škárkovi 170.000 a Kočí 500.000 korun, podle nich jako platbu za loajalitu straně. Bárta ovšem tvrdí, že jim peníze pouze půjčil.

Aféra pak nastartovala rozkol uvnitř vládní koalice. Premiér Petr Nečas (ODS) navrhl odvolání dvou ministrů VV z vlády, Bárta podal rezignaci. Nejmenší strana koalice je ochotna na rekonstrukci vlády přistoupit, ale chce, aby kabinet opustili i ministři financí Miroslav Kalousek (TOP 09), Alexandr Vondra (ODS) a Ivan Fuksa (ODS).

Václava Marešová, Tereza Bartůňková, Radek Pavlovič, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme