Kocourek končí ve vládě, Nečas přinese na Hrad jeho demisi

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS dnes odejde z vlády. V jedenáct hodin dopoledne přijme prezident Václav Klaus premiéra Petra Nečase, který mu přinese Kocourkovu demisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek | Foto: Filip Jandourek

Martin Kocourek končí kvůli tři roky staré finanční transakci se společností Key Investments, po které se na účtu jeho matky objevily dluhopisy v hodnotě 16 milionů korun.

Podle předsedy vlády Petra Nečase je důležité, že Kocourek převzal politickou odpovědnost. Premiér čeká, že se teď kauza vyšetří. Nemyslí si, že došlo ke korupčnímu jednání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Boris Dlouhý ze Svazu průmyslu a dopravy v Ranním interview Radiožurnálu

„Mimo jiné i proto, že pan Kocourek nebyl v té době v žádné ústavní pozici. Celá věc bude vyšetřena, předpokládám, že pan ministr předloží všechny věci i v podobě listinných materiálů a dopadne to pro něj pozitivně,“ řekl Nečas.

Doktor, Stanjura nebo Říman

Kocourka by mohl v čele ministerstva nahradit poslanec a ekonomický expert ODS Michal Doktor. O jeho případném vládním angažmá už s ním premiér mluvil v pátek.

"V rozhovoru s panem premiérem jsme si vyjasnili vzájemné pozice a oboustranný pohled na případný úkol a výzvu stát se ministrem průmyslu a obchodu," potvrdil Radiožurnálu Michal Doktor.

Jasno o nástupci Martina Kocourka zatím ale stále není. Mezi další kandidáty na post ministra průmyslu patří také šéf poslanců ODS Zbyňek Stanjura nebo exministr dopravy Martin Říman.

V Ranním interview Radiožurnálu označil Boris Dlouhý ze Svazu průmyslu a dopravy výměnu v čele ministerstva za komplikaci. „Pan ministr Kocourek začal řadu prací, které nás velmi zajímají, a nový ministr se bude muset s problémy seznámit. Je to určitá komplikace. Nepochybně.“

Podle jeho názoru by měl nový ministr muset začít realizovat politiku mezinárodní konkurenceschopnosti. „Na stole je také státní energetická koncepce a nepochybně řada dalších podkladů, které nás zajímají,“ připomněl Dlouhý.

Igor Maňour, Václava Marešová, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme