Kocourka má v čele ministerstva průmyslu nahradit Martin Kuba

Novým ministrem průmyslu a obchodu bude šéf jihočeské ODS Martin Kuba. Jeho nominaci ve středu navrhne prezidentovi Václavu Klausovi premiér Petr Nečas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf jihočeské ODS Martin Kuba

Šéf jihočeské ODS Martin Kuba | Zdroj: ČTK

„Premiér Petr Nečas navrhne do funkce ministra průmyslu a obchodu pana Martina Kubu. Očekává se, že samotné jmenování na Pražském hradě by mělo proběhnout krátce po 11. hodině. Hned po tom by měl premiér uvést nového ministra do funkce,“ potvrdil mluvčí vlády Jan Osúch.

Osmatřicetiletý Kuba pracoval jako lékař. V roce 2004 se stal provozovatelem pekárny v Českých Budějovicích a v roce 2007 založil síť obchodů na ovocné koktejly. Patří mezi vlivné politiky ODS. Loni se ucházel o post místopředsedy strany. Média dříve spekulovala o jeho roli v zákulisí mocenských dohod v ODS.

Martin Kocourek odešel z vlády kvůli aféře kolem podezřelého obchodu za 16 milionů korun, které skončily na účtu jeho matky. Bývalý ministr popřel souvislost této finanční transakce se svou funkcí v dozorčí radě ČEZ nebo se zájmy hazardního průmyslu.

ČSSD chce odborníka

Reakce politiků na výběr nového ministra jsou zatím spíše vlažné. Výjimkou je ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

„Jsem mimořádně potěšen. Mě pan premiér ujistil, že není ovládán kmotry a já jsem si vždy myslel, že pan Kuba mezi kmotry patří. Z toho, že si ho pan premiér vybral za ministra je zřejmé, že mezi kmotry nepatří,“ řekl k výběru nového kolegy v kabinetu Kalousek.

- Martin Kuba se narodil se v roce 1973
- V letech 2002 až 2008 pracoval jako lékař
- Od roku 2003 je členem ODS
- Náměstkem hejtmana Jihočeského kraje je od roku 2008
- V roce 2008 se také stal šéfem jihočeské ODS

„Výběr je plně v kompetenci premiéra. Předpokládám, že vybíral v rámci ODS mezi odborníky na tuto problematiku, jeho volba padla na pana Kubu a já se těším na spolupráci,“ uvedla vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake z Věcí veřejných.

Místopředseda sociální demokracie Milan Urban tvrdí, že si předseda vlády vybral špatně. Šéfem resortu by podle něj měl být odborník. Martin Kuba prý v čele ministerstva nevydrží déle než 3 měsíce.

„Pokud vím, tak pan Kuba je doktorem medicíny, to snad nemá smysl k tomu dělat nějaký komentář. Pan premiér spíše preferuje své stranické posílení a o odbornosti se vůbec nepřemýšlí. Jestli se ODS vydá jen cestou řešení svých stranických problémů, tak to bude škoda pro celou republiku, protože my potřebujeme funkční ministerstvo průmyslu a obchodu,“ prohlásil Urban.

Opačný názor má prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Průmysl podle něj získává v osobě Martina Kuby erudovaného odborníka.

„Je to člověk, který je erudovaným profesionálem. Myslím si, že ministerstvo získává kvalitního člověka. Kroky nového ministra by měly navazovat na to, co už je uděláno. Dále se věnovat podpoře exportu a řešení konkurenceschopnosti,“ řekl Kužel.

Igor Maňour, Renáta Prátová, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme