Velký humanista a charismatický lídr. Čeští diplomaté vzpomínají na Kofiho Annana

Bývalý generální tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny za mír z roku 2001 Kofi Annan byl podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), který je pověřen řízením ministerstva zahraničí, velkým humanistou a osobností světového formátu. Za výraznou osobnost považuje Annana také bývalý šéf české diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan

Kofi Annan | Foto: Stefan Wermuth | Zdroj: Reuters

Kofi Annan zemřel v sobotu ve věku 80 let. Na jeho úmrtí následně reagovala řada osobností včetně českých diplomatů.

Jeho moudrost a boj za mír zůstávají inspirací v těchto bouřlivých časech mezinárodní politiky, uvedl Jan Hamáček na twitteru.

Za výraznou osobnost považuje Ananna také bývalý šéf české diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Svoboda za svého ministerského působení zažil ghanského politika v čele světové organizace, kterou vedl v letech 1997 až 2006. „Patřil mezi ty generální tajemníky OSN, které byli osobnostmi. Nepatřil mezi úředníky, kteří stanuli v čele OSN jen proto, že to vyšlo,“ řekl v sobotu Svoboda.

Zemřel Kofi Annan. Bývalému generálnímu tajemníkovi OSN a nositeli Nobelovy ceny míru bylo 80 let

Číst článek

Annan se podle něj zasloužil o kulturní a náboženský dialog ve světě, zmínil i jeho plán pro sjednocení Kypru. „I když tento jeho návrh bohužel selhal, byl to poslední ústavně reálný návrh,“ dodal exministr.

 ‚Skvělý lídr‘

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák poznamenal, že měl čest setkat se s Kofi Annanem několikrát, a to jako velvyslanec i náměstek ministra zahraničí. „Vždy na mě dělal dojem skvělého, charismatického lídra,“ napsal bývalý diplomat a současný spolupracovník prezidenta Miloše Zemana.

Kofi Annan byl prvním Afričanem tmavé pleti, který stanul v čele OSN. V roce 2001 obdržel Nobelovu cenu za mír za „práci za lépe organizovaný a mírovější svět“ a o dva roky později Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.

Během své mise v čele OSN se Annan, který byl pokládán za tolerantního a čestného člověka s velkým osobním kouzlem, snažil reformovat příliš byrokratické struktury OSN, bojoval proti viru HIV zejména v Africe a zřídil dobrovolnou iniciativu Global Compact, jejímž cílem je rozvíjet adekvátní praktiky v podnikání a sdílení nových zkušeností v oblasti lidských práv, práce a životního prostředí.

Ropa za potraviny

Kritizován byl zejména za neúspěch při snaze rozšířit Radu bezpečnosti OSN a výzvám k rezignaci čelil po vyšetřování programu OSN „ropa za potraviny“ pro Irák, v níž figuroval i Annanův syn Kojo. Nezávislá komise nakonec v březnu 2005 dospěla k závěru, že se šéf OSN korupce nedopustil.

Po odchodu z čela OSN založil svoji nadaci zaměřenou na mezinárodní rozvoj, v roce 2012 byl reprezentantem pro Sýrii, kde se snažil neúspěšně ukončit tamní občanskou válku a v roce 2016 vedl komisi OSN při jednání Bangladéše s Barmou ohledně rohingských uprchlíků.

V Česku byl Annan dvakrát, oficiálně v červenci 1999, kdy mimo jiné navštívil tehdejšího českého prezidenta Václava Havla na chalupě na Hrádečku, a pak soukromě v březnu 2001.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme