Kohout: Poloúřednická vláda je nereálná

Poloúřednická vláda, jako řešení současné vládní krize, nemá podle našeho velvyslance při Evropské unii, Jana Kohouta, šanci na realizaci. Koaliční partneři podle něj dali při vyjednávání jasně najevo, že preferují politický kabinet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kohout | Foto: Michal Kamaryt

"Já si na základě zkušeností, které z těch jednání mám, myslím, že idea mít poloúřednickou, expertní vládu, nezávislou na stranických centrálách, která by se pouze věnovala práci na jasných a konkrétních tématech, je věc, která nemá šanci. V tomto smyslu moje účast či neúčast na věci ani nepomůže, ani neuškodí," dodal Kohout.

Kohout by se ale za určitých okolností stále mohl objevit v příští české vládě. Zatím však nebyl osloven. Jak řekl Českému rozhlasu, předchozí nabídku premiéra Stanislava Grosse na post předsedy vlády přijal za určité politické konstelace, kdy se jednalo o odbornické vládě, nikoliv politické.

Situace se ale změnila. "Pro mne osobně ta dohoda, u níž jsem byl účastem a kterou jsem pomáhal dojednávat, skončila momentem, kdy byla vedením ČSSD zamítnuta. V tomto okamžiku to chápu tak, že mé angažmá skončilo. Nebyl jsem osloven pro nějaké další. Pokud by taková nabídka přišla, asi bych ji pečlivě zvažoval," řekl Kohout.

Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme