Kohout: Zavedení kanadských víz pro občany ČR by vyvolalo odvetnou akci celé EU

Kanada už údajně rozhodla, že víza pro české občany zavede - s odvoláním na své zdroje to uvedla Česká televize. Oficiálně to prý České republice oznámí v úterý. Ministr zahraničí Jan Kohout ale dnes ve Dvaceti minutách Radiožurnálu řekl, že konečné rozhodnutí z kanadské strany nepadlo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

"Datum nepadlo, nepadlo ani přesné rozhodnutí či jakkoli konkrétní a datumové. Existovaly různé úvahy, ale určitě jsme intenzivním jednáním během minulých týdnů a během tohoto týdne především, dosáhli toho, že kanadská strana přemýšlí znova a doufám, že bude uvažovat jiným způsobem, než se doposud vyvíjel jejich názor," řekl Kohout.

Pokud by Kanada skutečně víza pro české občany opět zavedla, Praha by mohla reagovat zavedením víz pro kanadské držitele služebních a diplomatických pasů. Česká republika totiž nemůže reagovat zavedením turistických víz neumožňují to prý směrnice EU a zapojení Česka v unijním schengenském prostoru volného pohybu osob.

Kvůli hrozbě zavedení víz v pátek ministr Kohout telefonoval svému kanadskému protějšku Lawrenci Cannonovi. Radiožurnálu Kohout řekl, že zavedení kanadských víz pro Česko by vyvolalo odvetnou reakci také celé Evropské unie.

"Zavedení vízové povinnosti vůči českým občanům považujeme za nespravedlivé. Může to poškodit jak vztahy mezi ČR a Kanadou, tak mezi EU a Kanadou. Pokud se totiž tamní vláda staví asymetricky k některé členské zemi EU, tak by mělo platit známé heslo "jeden za všechny, všichni za jednoho".

V případě, že budou přijata víza vůči některé zemi sedmadvacítky, budou přijata opatření, která budou symetrická, což znamená, že budou zavedena víza pro Kanadu v rámci celé EU," dodal Kohout.

Unie by se mohla za svého člena postavit

Sedmadvacítka by se skutečně mohla za jednoho svého člena postavit, pokud mu třetí stát zavede vízovou povinnost. Česko by v takovém případě muselo nejdříve svůj problém oznámit Evropské komisi, která na základě posouzení situace může, ale také nemusí navrhnout nějaké opatření. Hypoteticky by se mohlo jednat například o zavedení víz pro držitele diplomatických, případně jakýchkoli pasů vydaných například v Kanadě.

O takovém kroku by ale museli zástupci členských zemí rozhodnout na své schůzce kvalifikovanou většinou. Nejbližší termín setkání ministrů zahraničí pod švédským předsednictvím je 27. červenec. Téma by ale mohli otevřít i ministři vnitra na neformální schůzce v polovině měsíce ve Stockholmu.

Důvodem obnovení víz pro české občany je zřejmě vysoký počet žadatelů o azyl z Česka. Za zmínku stojí, že od začátku letošního roku do dubna přiletělo do Kanady 1077 Romů z Čech, Moravy a Slezska a další stále přijíždějí. To je výrazný nárůst jejich počtu. Loni jich bylo za celý rok 861. Usazují se hlavně v Hamiltonu a v Torontu v provincii Ontario na východě země. V praxi to znamená zvýšené náklady pro provinční vládu a místní úřady.

Celých Dvacet minut Radiožurnálu s českým ministrem zahraničí Janem Kohoutem si můžete poslechnout v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

K tématu si můžete také přečíst:
Kohout: Kanada své rozhodnutí o zavedení víz zatím nesdělila
Utíkáme před českým rasismem, říkají čeští Romové v Kanadě
Anna Poláková: Má rodina čelila útokům
Počet žádostí o azyl v Kanadě znovu stoupá
Kanada kvůli českým žadatelům o azyl víza neobnoví
Češi mohou do Kanady opět bez víz
EU požádá Spojené státy a Kanadu o zrušení víz pro české občany

Pavel Novák, Martin Veselovský, Lukáš Vincourek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme