Kohoutková nebo balená aneb jakou vodu pít v restauraci

Balená bývá dražší. Kohoutková ovšem v kvalitě nezaostává. Vodárenské společnosti lobbují za nabídku kohoutkové vody v restauracích. Restauratéři se tomu nebrání, nechtějí ji ale zákazníkům rozlévat zdarma. Tématu se věnoval pořad Ozvěny dne Radiožurnálu. Dnešek je totiž Světovým dnem vody.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklenice s vodou

Sklenice s vodou | Foto: Fotobanka stock.xchng, Sanja Gjenero

„Bude-li si host přát kohoutkovou vodu, měl by ji dostat,“ řekl v Ozvěnách dne generální sekretář Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Přidal ale, že stejně tak do gastronomie patří i vody balené, sycené. Kohoutková voda podle něj bez pochyby patří například ke kávě. „Nevidíme ale důvod k tomu, proč by ji měl host dostat zdarma,“ dodal. „To, že vám někdo přinese sklenici vody, tak to neznamená, že je to pro něj zadarmo,“ upozornil také.

Přehrát

00:00 / 00:00

Večerní Ozvěny dne a téma kohoutková nebo balená voda?

Byť se v současné době nezpochybňuje kvalita kohoutkové vody, s jejím dodáním až na stůl v restauraci mohou být podle Stárka i tak problémy. Otázkou podle něj je, jak se voda dodistribuuje ze zdroje do restaurace.

Řada lidí navíc preferuje otevření lahve přímo až v době její konzumace. Lidé si také připlácejí, protože mají třeba oblíbenou značku balené vody.

Kvalitu kohoutkové vody brání ředitelka Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Miloslava Melounová. „Je stejně kvalitní jako jsou balené vody, je levnější a vždy čerstvá,“ uvedla v Ozvěnách dne.

„Kvalitu vody řídí požadavky normy na kvalitu dodávané vody a v posledních letech se kvalita podstatně zvýšila. Státní zdravotní úřad říká, že pouze jedno procento dodávané vody nesplňuje některý z ukazatelů, který je požadován,“ obhajuje kohoutkovou vodu Melounová.

„Veškeré provozní společnosti dodávají výsledky kontroly kvality vody v síti v jednotlivých městech na stránky měst a obcí a každý se může přesvědčit, jak kvalitní voda je dodávána kterým vodovodem,“ nabízí Melounová. Je také možné se s žádostí o rozbor obrátit na hygienickou stanici.

Pro kohoutkovou vodu hovoří v neposlední řadě další souvislosti šetření životního prostředí. Balená voda je při své výrobě nákladnější na energii, lidskou práci nebo posléze na likvidaci obalů.

Michal Šenk, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme