Kojenecké ústavy by měly být zcela nahrazeny pěstounskou péčí

Česká vláda se chce v péči o odložené děti vydat stejnou cestou jako vyspělé evropské země, které už roky podporují hlavně pěstounskou a adoptivní péči. Kojenecké ústavy, kam děti doposud míří v prvních měsících života, by měly být do dvou let zrušeny a místo nich by se muselo najít 500 náhradních rodin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kojenec

kojenec | Foto: Pavla Kopřivová

„Já mám tři děti a manžela. Máme holčičku, teď začíná první třídu, a pak máme dva čtyřleté kluky, z toho jednoho máme z kojeneckého ústavu. Přijímali jsme ho, když mu byly necelé tři roky, teď to bude rok a půl,“ popisuje Jana Luhanová svoji velkou rodinu.

Štíhlá, vitální žena z Čelákovic u Prahy se před lety s manželem rozhodla vytvořit domov pro chlapce, o kterého se nemohli starat jeho biologičtí rodiče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Petra Benešová sesbírala pro Radiožurnál názory pro i proti rušení kojeneckých ústavů

„Vídáme se s nimi, ale trvale žije u nás. Je nám svěřen do péče a citově vnímá nás jako rodinu, jako maminku, tatínka. Ale ví o svých rodičích, stýká se s nimi. Oni se o něho nezvládají starat, oba sami prošli ústavní výchovou a nemají ani širší rodinu, ani model, jak se o dítě starat. I když to zkoušeli, přáli si ho, tak to nakonec nezvládli a na jejich žádost byl umístěný do ústavu,“ vysvětluje.

Dodnes prý chlapec neklidně spí a následky odloučení od rodiny si ponese celý život. Jeho pěstouni, kteří na výchovu dostávají příspěvek od státu, se mu proto snaží alespoň nahradit to, co nedostal v prvních letech života: neustálou péči a pocit domova.

Drábek: Důležitá je individuální péče

Právě pěstounská péče je i podle ministerstva práce a sociálních věcí jedním z dobrých způsobů, jak nahradit ústavní výchovu. Úřad proto nedávno navrhnul, aby se do dvou let zrušily všechny kojenecké ústavy.

„Důležité a primární je to, abychom zajistili dětem péči, kterou si zaslouží a kterou potřebují. Nemůžeme se tvářit, že dnešní kolektivní péče, jak bylo ideálem v 50. letech minulého století, je správné řešení. Určitě je správným řešením přejít na systém pěstounské péče, tedy individuální péče o dítě. Ale souvisí to i s rozvojem služeb pro pěstounské rodiny,“ říká ministr Jaromír Drábek.

Plán podpořit individuální přístup k dětem podporuje také Asociace náhradních rodin. Podle Barbory Jungerové, předsedkyně jednoho z členských klubů, je to obrovský průlom.

„Jsem přesvědčena, že to je to, po čem křičíme už 20 let. Kojenecké ústavy jsou neštěstí ne z pozice, jak je tam postaráno o děti – zaměstnanci určitě dělají maximum, co dělat můžou, ale z toho hlediska, co to přináší těm dětem do budoucna. Já osobně mám adoptovanou dnes již patnáctiletou romskou holčičku, která prošla ústavní péčí, je mentálně retardovaná a já jsem přesvědčena, že si díky ústavní péči nese doživotní následky,“ vysvětluje mladá žena, která na rukou chová devítiměsíční batole.

Kojenecké ústavy nemá ani Slovensko

Když se kojenecké ústavy zruší, bude podle odhadu ministerstva zapotřebí sehnat zhruba 300 až 500 nových rodin. Kritici ale namítají, že zejména postižené děti jen těžko naleznou rodinu. Podle vrchní sestry z Dětského centra v Jihlavě Hany Bachmanové proto není ústavní péče špatnou alternativou:

„Myslím si, že se u nás děti špatně nemají a mnohdy jdou dopředu. Mají tady veškerý servis, pohodlí.“ Vyspělé státy Evropy se ale spíše kloní právě k výchově dětí v rodinách. Příkladem může být i sousední Slovensko.

„Už několik let tam ze zákona nesmí žádné dítě do 3 let být v kojeneckých ústavech. Nastupují profesionální pěstounské rodiny, které jsou pro případ postižených dětí speciálně školené tak, aby je dokázaly přijmout, a po dobu, než se najde trvalá náhradní rodina, se o ně postarat,“ doplňuje matka-pěstounka Jana Luhanová.

Až čas ukáže, jestli se podaří zrušit kojenecké ústavy i v Česku, kde zatím funguje 34 takových zařízení.

Lucie Maňourová, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme