Sociální důvody, diskriminace i politika bydlení. Každé druhé dítě v kojeneckém ústavu je romské

Skoro každé druhé dítě v takzvaných kojeneckých ústavech je romské. Uvádí to zpráva o dětských domovech, kterou zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Na jaře v zařízeních pro ty nejmenší žilo asi 190 romských chlapců a děvčat z celkových čtyř set dětí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kojenaky_221123-150027_ara.jpg

Většina romských dětí se do ústavů podle ministerstva dostala ze sociálních důvodů (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Největší podíl romských dětí v ústavech je mezi dětmi v předškolním věku. Tam tvoří romská děvčata a chlapci více než polovinu. Z ústavní péče si dvě romské děti osvojila před lety i Petra Gelbart. Vzpomíná, že čekání na ně bylo velice krátké.

Kojenecké ústavy v posledních čtyřech letech přišly téměř o 70 procent dětí, nahrazuje je pěstounská péče

Číst článek

„Jednak jsem si přímo přála romské dítě, protože jsem Romka a jednak jsem byla otevřená všelijakým zdravotním potížím, postižením a tak dále. Když tam bylo děťátko, které čekalo na takzvané tolerantní rodiče, tak to bylo hned,“ popisuje Gelbart.

To, že romské děti tvoří asi polovinu všech dětí v těchto zařízeních, platilo i loni a předloni. Data přitom ukazují, že dětí romského původu je v běžné populaci mnohonásobně méně.

Většina romských dětí se do ústavů podle ministerstva dostala ze sociálních důvodů. Roli hraje taky nastavení systému, dalšími důvody jsou také chudoba nebo diskriminace. 

„Souvisí to zcela jistě také s absencí dobré politiky v oblasti bydlení. Je velmi důležité, abychom situaci brali jako jasný apel na to, že musíme řešit lepší podporu ohrožených dětí a rodin v České republice,“ dodává vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Zrušení kojeneckých ústavů nebude problém. Klíč je v úřednících na kraji, myslí si Richterová

Číst článek

Ministerstvo v minulosti uvedlo, že riziko umístění do dětského domova je pro malé Romy až třikrát vyšší než pro děti s postižením.

Takzvané kojenecké ústavy by měly za rok a půl úplně skončit. Snižování počtu dětí v nich se podle zpráv ministerstva daří. Před pěti lety jich tam vyrůstalo 650, letos jich byly čtyři stovky. Stát chce zařízení zavřít na konci příštího roku. V případě potřeby by se o děti měli postarat pěstouni.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme